Автор Тема: Сода бикарбонат-приложения  (Прочетена 26252 пъти)

Fiore

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Сода бикарбонат-приложения
« -: Август 16, 2014, 02:04:00 pm »


Какви приложения намирате на содата?

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: Сода бикарбонат-приложения
« Отговор #1 -: Август 16, 2014, 08:56:14 pm »
Плакнене на устата след измиване на пастата за зъби, защото содата е алкална и неутрализира киселината от глюкозата, която разваля зъбите.

Fiore

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Сода бикарбонат-приложения
« Отговор #2 -: Август 17, 2014, 11:23:14 pm »
Чистя си сребърните бижута със сода  ;D
Тоя номер ми го каза една продавачка.Върши страхотна работа.
В една дълбока купа се слага лист алуминиево фолио,върху него се нареждат бижутата,след което содата се изсипва върху бижутата.Колкото повече сода толкова по-добре.Аз хвърлям цяла кутиика.След това се заливат с вряща вода. Много е важно водата да кипне. И така се оставят да престоят известно време.После вадите,изплаквате и подсушавате.
Тук само ще вметна,че сребро се чисти и с паста за зъби. :P

Гардара със сода помага за дезинфекция на гърлото при простудни заболявания.Може да се разтвори в чаша вода или още по-добре в чаша чай от лайка.

Със сода много добре се чисти и кухненския плот.Всякакви петна изчезват.

При киселини в стомаха също помага.Нищо че рекламите се опитват да ни убедят в обратното.Е разбира се става въпрос за инцидентно стомашно неразположение след тежка храна например.
В една чаша слагам половинка лимон,лъжичка захар,вода и  малко сода. Винаги ми помага.Уравновесява стомашното ph.

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: Сода бикарбонат-приложения
« Отговор #3 -: Август 18, 2014, 12:17:03 am »
Ами аз си жабуря устата около 3 минути със соден разтвор - една чаша 200 мл. вода слагам една супена лъжица сода и обикновено го правя, след като си измия първо зъбите с обикновена паста за зъби. Не си търкам зъбите със сода, тъй като има абразивен акт и емайла на зъба става по-тънък, а това е предпоставка за образуването на кариеси, макар че с поддържането на алкално ph в устата, рискът от развитие на кариес е малък. Трябва да се внимава само, ако се консумират храни с ниско ph, като месото и сладките неща и тогава си жабуря устата, не съм чак такъв маниак като американците навсякъде да си ходя с четката и паста. Освен това содата е сравнително евтино решение в сравнение с широко рекламираната паста колгейт, която струва 5 лева и неутрализира захарната киселина, содата като основа неутрализира всякакви киселини и върши същата работа. Чел съм, че содата за хляб се използва и за лечение на рак, тъй като туморните клетки са анаеробни и се хранят с глюкоза , която е с киселно ph, а содата понеже е алкална ги лишава от храна, което води до тяхната смърт. Но имайки предвид, че човешката кръв е леко алкална с ph 7.25-35 трябва да се внимава с евентуален прием на сода през устата, тъй като ph на стомаха е 2 и толкова високо ph е предпоставка за увреждането му. А силно киселинна среда на стомаха има свойството да унищожава постъпващите бактерии и паразити през устата и те да не достигат на червата. Затова ако се приема сода профилактично, най-добре е това да става венозно, а не през устата, тъй като е вредна за него и при наличен гастроезофагеален рефлукс или така наречения ГЕРБ  8), приемът на сода бикарбонат перорално води само временно понижаване на нивата на стомашните киселини, но впоследствие стомашните жлези реагират бурно като отделят повече киселина от преди приема на содата. Това е полезно, защото така ни предпазват от проникващите бактерии и паразити в храната, които са изключително коварни и могат да съществуват при ph от 2 до 11.

Fiore

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Сода бикарбонат-приложения
« Отговор #4 -: Август 18, 2014, 12:41:15 am »
Много добре обясняваш.На разбираем език и много конкретно.Благодаря :) Покрай теб ще научим много нови и определно интересни неща.

allegrialis

  • Гост
Re: Сода бикарбонат-приложения
« Отговор #5 -: Август 19, 2014, 10:44:17 pm »
Много нови неща научих. И от двамата.  :)
 Сребърните си бижута почиствам със сода бикарбонат и парче вълнен плат - просто ги излъсквам до блясък. Но,начинът, който Фиоре описва, ми изглежда много интересен и непременно ще пробвам.  :)
Ще споделя, какви приложения на содата намира дядо ми - например при хрема или грип - той си прави инхалации по два-три пъти на ден с гореща вода, лайка и сода бикарбонат. Днес видях темата и специално го питах за съотношението, за да  споделя с вас:
вода - 2 литра, 5 супени лъжици лайка и 1 супена лъжица сода бикарбонат - престоява над горещата смес 15 минути, дишайки през устата.
И още - също гаргара - разтворена сода в чай от липа при болно гърло.


Fiore

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Сода бикарбонат-приложения
« Отговор #6 -: Август 20, 2014, 10:56:08 pm »
Содата е абразивна така че внимавай да не надраскаш среброто.
Пропуснах да спомена,че трябва да се внимава с бижута,които имат камъни.Горещата вода в комбинация със содата могат да ги увредят.

Вече се задава есента и с нея ще започнат хремите и грипа така, че рецептата на дядо ти ще е супер полезна.Инхалациите много помагат и облекчават дихателните пътища.

Пробвала съм гаргара с прясно мляко, в което е разтворена сода.Да ви кажа отвратително е и не ви го препоръчвам.Млякото става на парцали.По-добре разтворете содата в някакво чайче.

Biko

  • ?????? ?????
  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 261
  • 0
    • Профил
    • 0
Re: Сода бикарбонат-приложения
« Отговор #7 -: Септември 30, 2014, 02:00:20 pm »
Содата е доста добро решение и за почистване на петна от килими и дрехи между другото. Не знам дали сте опитвали подобни домашни трикове, но мисля ще е полезно, макар и не конкретно за лечение, а просто като добро решение на досаден битов проблем :)

allegrialis

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 29
    • Профил
Re: Сода бикарбонат-приложения
« Отговор #8 -: Октомври 01, 2014, 10:24:04 pm »
Пробвах вече метода на Фиоре - много съм доволна.
А ето, че и още нещо научих - не знаех, че със сода се почистват килими и дрехи.
Много полезна информация :)

koketna31

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 31
    • Профил
Re: Сода бикарбонат-приложения
« Отговор #9 -: Януари 28, 2015, 03:23:09 pm »
Содата намира приложение и при почистване на мазни петна по печките, особено ако те са с модерните керамични плотове. Содата не ги надрасква и ги почиства много хубаво :)

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Re: Сода бикарбонат-приложения
« Отговор #10 -: Февруари 28, 2015, 07:50:52 am »
Може да се използва като дезодориращо средство в хладилника, в шкафа...даше ако се постави в кофата за боклук :) ...

bisko

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 30
    • Профил
Re: Сода бикарбонат-приложения
« Отговор #11 -: Февруари 28, 2015, 11:54:03 pm »
Содата поставена в хладилника обира неприятните миризми. :)
Здравето не е всичко, но без здраве всичко е нищо
Артур Шопенхауер

Aleksandra

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 128
    • Профил
Re: Сода бикарбонат-приложения
« Отговор #12 -: Март 31, 2015, 03:59:43 pm »
Содата за хляб има много приложения в почистването на дома. Можете да я използвате при почистване на печки, хладилници, бани и тоалетни. Премахва петна от килима, абсорбира различни миризми и почиства сребро. Въобще е чудотворна за еко почистването. Препоръчвам да опитате. Аз си я използвам редовно в нас. ;)

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: Сода бикарбонат-приложения
« Отговор #13 -: Юни 25, 2015, 10:41:50 pm »
При рани. Когато трябва да измиете разранена или порязана кожа, а измиването с вода щипе и боли ужасно - изплаквате с вода, в която е разтворена сода, като съотношението е 1л вода към 1-2 чаени лъжички сода. Няма никаква болка и мястото може да се измие дори със сапун. :)

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Re: Сода бикарбонат-приложения
« Отговор #14 -: Юни 30, 2015, 09:31:02 pm »
Наскоро четох, че содата за хляб може да се използва и за подобряване на зрението.