Автор Тема: Колко често трябва да перем спалното бельо и пижамите?  (Прочетена 16115 пъти)

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Наскоро излязоха публикации, подкрепени с научни доказателства, че мръсната спалня била източник на алергии, поради факта, че във всяко легло живеят няколко милиона акари, чиито изпражнения могат да предизвикват имунна реакция, тоест всяка сутрин запушен нос или наличието на назален секрет в него е признак за някаква реакция на организма. Затова за намаляване на популацията на акарите колко често смятате, че трябва да перем чаршафите и пижамите.

bisko

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 30
    • Профил
Веднъж в седмицата?
Здравето не е всичко, но без здраве всичко е нищо
Артур Шопенхауер

Klara

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 61
    • Профил
И аз мисля,че веднъж в седмицата и на по-високи градуси е достатъчно.Аз слагам от време на време и препарат за дезинфекция,който премахва бактерии и гъбички (поне така пише на етикета  ;D )
Добрата хигиена е много важна.

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Веднъж в седмицата е достатъчно, през зимата даже може и по-рядко ... Ако човек стазва висока лична хигиена, не е нужно да се прекалява с чаршафите :)

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Да, но все пак лющенето на кожните клетки си е постоянно, независимо от хигиената, тоест има храна за акарите, които си е рисков фактор за развитие на алергичен ринит.

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Не знам, акарите не ми се виждат чак толкова страшни (е, под микроскоп са си доста страшни). Мисля че се вдига твърде много шум покрай това...

Мира

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 34
    • Профил
Всяка седмица  8) И зиме и лете

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Всяка седмица  8) И зиме и лете
Те не са толкова страшни, но правят алергии - например предизвикват едно досадно запушване на носа, когато човек прекарва в затворено помещение, в което акарите са се размножили прекалено.  ;)

Maji92

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 122
    • Профил
Аз си ги пера един път на седмица и нямам проблеми :)

dampe

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 120
    • Профил
Аз също мисля, че веднъж на всяка седмица е напълно достатъчно. Нека не ставаме параноици. :)

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Аз ги сменям сега лятото по-често, защото особено калъфката постоянно ми се изпотява, зимата веднъж седмично. :)

dalex1

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 52
    • Профил
И аз мисля  , че трябва веднъж седмично , освен ако не се наложи изключение за някоя седмица.:-)

Araman

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 54
    • Профил
В топлите дни е по-добре да се перат по-често , понеже се потиш повече .

kalpazanka

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 151
    • Профил
Всяка седмица, разбира се. Аз съм си избрала неделя за пране на кърпи и спално бельо.
По въпроса за кърпите и хавлиите - тях трябва по-често да ги перем и да не ги държим дълго в коша за пране, защото от влагата в тях се образува миризма на плесен и се въдят гъбички.

nevermind

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 71
    • Профил
Аз не пера чаршафите. Ако дойде некоя мома може да пусне да изпере.