Автор Тема: Заплахата - туларемия  (Прочетена 10707 пъти)

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Заплахата - туларемия
« -: Февруари 23, 2015, 01:16:15 am »
От министерството на здравеопазването алармират, че се очаква епидемичен взрив на заболяването туларемия в България и то още през март с излизането на първите кърлежи. Най-неприятното е, че заболяването се разпространява освен чрез кърлежи и при ухапване с комари. Как мислите, че можем да се предпазим от тази неприятна болест и до известна степен животозастрашаваща болест.

Klara

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 61
    • Профил
Re: Заплахата - туларемия
« Отговор #1 -: Февруари 23, 2015, 12:55:43 pm »
През лятото много внимавам да не минавам през тревни площи.Изпитвам ужас от кърлежите.
Ако ми се наложи да ходя някъде на разходка слагам затворени обувки и дълги панталони.
А срещу комарите за щастие вече има всякакви мазила като превенция.

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Re: Заплахата - туларемия
« Отговор #2 -: Февруари 26, 2015, 06:28:20 am »
Трябва да избягваш осново местата, на които има сянка - под дърветата, сенести пейки (с две думи, където изглежда най-приятно за почивка :) ) ... Кърлежите мразят слънчевите поляни, откритите пространства... Преди две или три години леля ми ходила на гробища и преди да си тръгне седнала на една сенчеста пейка за да си почине. Поседяла 5 минути и после и махаха към 7 кърлежа. Това било през юни месец ако не греша.

Klara

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 61
    • Профил
Re: Заплахата - туларемия
« Отговор #3 -: Март 20, 2015, 11:54:13 pm »
Ха,това не го знаех.Благодаря за полезната информация  :)

cvetelina

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 28
    • Профил
Re: Заплахата - туларемия
« Отговор #4 -: Март 26, 2015, 12:45:45 pm »
И аз не го знаех Значи където е най-готино да се излегнеш през летните дни там е най-опасно. Лично аз никога не съм "лепвала" кърлеж, нито пък съм намирала по тялото на моето дете. и изпадам в ужас само като си помисля за това. ???
Живота е въпрос на време.

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: Заплахата - туларемия
« Отговор #5 -: Март 27, 2015, 12:34:51 pm »
Аз гледам, че тук из Пловдив започнаха да окосяват тревите, впоследствие имат и планове за пръскане, но плъховете и мишките също са преносители на болестта, но сега за щастие няма нови случаи. Иначе при ухапване от плъх препоръчват профилактика с тетрациклин, 2 или 3 таблетки :)