Автор Тема: Часове по религия в училищата как приемате предложението  (Прочетена 29443 пъти)

Aleksandra

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 128
    • Профил
Първо в часовете по религия се изучават всички религии. Второ какво проповядва християнството и какво са правили хората на практика през вековете са коренно различни неща. Инквизицията има общо с християнството, колкото рибата с вегетарианството ;)

Рибата няма нищо общо с вегетарианството - факт. ;) Но концепцията на християнството е самата основа на инквизицията, защото то (християнството) проповядва омраза, отправя заплахи и насажда перманенто чувство за вина.
Колкото и да имат нужда от малко сплашване дечурлигата, все пак нека бъдем хора и да не им го причиняваме. Само по религия не са започнали да държат матури, завалишките.
Много ме шокира това изказване.... Аз съм чела библията и никъде не намерих пропаганда на омраза или заплахи... Нз от къде сте си направили тези изводи или може би това е въпрос на интерпретация?
Всеки има право да изповядва каквато си иска религия, но в България основната е православно християнство. Според мен нашата религия възпитава ценности и морал, а те определено куцат в "модерното ни общество" с насадените и изкривени евроценности.
Все пак да не забравяме, че религията и обичаите са това, което са ни съхранили като народ през вековете на византийско и османско робство.
Определено съм ЗА религията в училище. Нямам и нищо против да се дават основни знания и за другите религии, но все пак да се знае, българите сме християни!

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Много ме шокира това изказване.... Аз съм чела библията и никъде не намерих пропаганда на омраза или заплахи... Нз от къде сте си направили тези изводи или може би това е въпрос на интерпретация?
Всеки има право да изповядва каквато си иска религия, но в България основната е православно християнство. Според мен нашата религия възпитава ценности и морал, а те определено куцат в "модерното ни общество" с насадените и изкривени евроценности.
Все пак да не забравяме, че религията и обичаите са това, което са ни съхранили като народ през вековете на византийско и османско робство.
Определено съм ЗА религията в училище. Нямам и нищо против да се дават основни знания и за другите религии, но все пак да се знае, българите сме християни!

Не знам как точно сте чели библията, но аз (без да съм я чела) съм схванала перфектно нейната концепция и тя е:

1. Бог е създал човека по свой образ и подобие и въпреки това творението му е несъвършено и допуска грешки. - парадокс №1 :)
2. Бог е добър и всеопрощаващ, но наказва жестоко, убивайки децата на Юдея, понеже родителите им са се кланяли на други богове. - Ужас №1
3. Бог-ът от християнската религия ми идва малко шизофреник, на мен лично. Уж добър, а все наказва. Уж ваше е царството небесно'', а после: ''ако съгрешите ще горите в ада''. Уж раят е за всеки, но богаташите няма да влязат ако камилата не мине през игленото ухо.... цялата концепция на християнството е изтъкана от противоречия, понеже са крали от всички езически религии, докато измислят и натъкмят най-масовата днес религия.

Изобщо не ми допада идеята за вечни мъки, наказания и специални сепарета за ''праведните'' християни в селенията господни.

Няма как да знаем дали религията ни е запазила, като нация, понеже няма как да върнем времето и направим експеримент дали бихме изчезнали от картата ако изповядвахме зороастризма, например.
Малко ми идва в повече това необосновано клише, затова, без твърди доказателства за противното не е лошо да избягваме да го използваме.

Религиите нямат място в училищата - държа на това. Който иска да се запознае, винаги може да го направи и то по по-добър начин, отколкото ще му го поднесат в училище.

А, който има нужда от религия, за да уважава човешките ценностите - тежко му или по-точно на тези около него.
Аз никога не съм била християнин, но уважавам и живея според ценностите, които религиите нагло окупират, като свое изобретение.

Дано не съм Ви шокирала отново.. ;)
« Последна редакция: Май 29, 2015, 11:49:29 pm от Nani »

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Да, ценностите са си ценности - или ги имаш , или ги нямаш...Истината е, че ако религията попадне в полезрението на прости хора става дори опасна...

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Да, ценностите са си ценности - или ги имаш , или ги нямаш...Истината е, че ако религията попадне в полезрението на прости хора става дори опасна...

Именно! :)

Точно това е причината религиите (всички) да носят негативен заряд за трезвомислещите хора. Попадайки в лоши ръце религиите се израждат във фанатизъм, от който следва насилие или поне подтисничество.

Аз също си имам вярвания и теории за света и живота, но предпочитам да не ги споделям с масовката - те са си лично мои. Нямам желание да бъдат преподавани в училище, въпреки, че моята религия (това, в което вярвам) е по-вероятно да повлияе в положителна посока.

Насила добрина не се налива - нито в училище, нито в църквата. Ако я имаш - ок, ако я нямаш - ''отче наш'' няма да помогне. :)

колю

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
Трябва да се разглеждат всички религии или по-известните. Разглеждането само на една е вид дискриминация или ограничаване на подрастващите в избора им на религия!

ivo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Определено съм против. Това е по-скоро личен избор...

sunkissed2000@mail.bg

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
Аз изказвам мнението си от погледа на ученичка. Според мен учебния план е понякога наистина натоварен и часове по религия биха го утежнили още повече.Но може би би било добре да се въведат задължителни извънкласни занимания с насоченост точно към религията , без те да бъдат третирани като учебен предмет с домашни и задачи.

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Аз изказвам мнението си от погледа на ученичка. Според мен учебния план е понякога наистина натоварен и часове по религия биха го утежнили още повече.Но може би би било добре да се въведат задължителни извънкласни занимания с насоченост точно към религията , без те да бъдат третирани като учебен предмет с домашни и задачи.
И ползата от това ще бъде???

Araman

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 54
    • Профил
Не съм съгласен с това да има часове по религия , понеже лично неми харесва също така има  деца които са с различна религия или въобще Не са религиозни .

ivo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Според мен мястото на религията в училище е в часовете по литература когато се изучава гръцката митология. Най-точно. Така веки ще бъде образован по въпроса, но на никой няма да му набиват нищо в главата.

Yordan Ignatov

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 84
    • Профил
ТВЪРДО ПРОТИВ съм изучаването на каквито и да било религии в училище!
Аз пък съм ТВЪРДО ЗА децата трябва да се възпитават в християнския дух и традиции. Именно липсата на християнски ценности е причината днес съвременната младеж да изпитва редица трудности.

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Аз пък съм ТВЪРДО ЗА децата трябва да се възпитават в християнския дух и традиции. Именно липсата на християнски ценности е причината днес съвременната младеж да изпитва редица трудности.
Да, щото в миналото, когато религиите са били по-разпространени на младежта ѝ е било лесно!

Всъщност, като се замислиш, животът е започнал да става по-лесен и приятен, чак когато религиите са останали на заден план.
Съвременната младеж изпитва трудности само като измисля, какво ново да поиска мама и тати да ѝ купят и в кой мол да си завлекат задниците. Религията не казва нищо за моловете, така че няма да им помогне в избора.

ivo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Според мен вместо да учат религия, трябва в училище да има опитен психолог, с който всяко дете да може да разговаря безплатно. В училището, където аз учех имаше психолог и никога не отказваше да поговори за проблемите ти. Изслушва те без да те прекъсва, задава ти адски ключови въпроси и ти помага см да намериш решението на проблема много бързо. Това трябва да го има навсякъде и ще е много по-полезно откокото някой падре да идва и да ми разяснява библията.

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Ако на един човек му куца преценката кое е добро и кое е зло, тогава иди и чакай религията да му помогне...

dalex1

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 52
    • Профил
Колкото и да се говори по тази тема лично мисля , че няма да се реализира скоро време или в бъдеще.