Автор Тема: По-високи здравни вноски, ако не ходиш на профилактичен преглед - одобрявате ли  (Прочетена 31573 пъти)

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Аз лично не одобрявам, смятам, че министърът се опитва пак да прехвърли тежестта върху пациентите.

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Здравната система у нас служи за всичко друго, но не и за лечение на пациентите. Най-често се използва за тояга, с която да плашат хората, понеже здравната касичка е личната касичка на управляващите, към която посягат постоянно и искат да бъде винаги пълна. Не одобрявам и не мисля, че ще бъде приложено на практика. Просто в идеята има принцип на дискриминация, която няма как да бъде одобрена от правозащитните организации ако се стигне до масов протест.

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Не смятам, че е лична касичка на управляващите, миналата година увеличаваха бюджета на касата, защото парите бяха свършили.

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Не смятам, че е лична касичка на управляващите, миналата година увеличаваха бюджета на касата, защото парите бяха свършили.

:) Ти сериозно ли????

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Ами не са достатъчни парите в здравеопазването и по цял свят май е така. :)

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Ами не са достатъчни парите в здравеопазването и по цял свят май е така. :)
Е, няма как да са достатъчни, при положение, че се използват неправилно. Лошото на здравната система е, че превърна една толкова важна и отговорна дейност в бюрократщина и вместо да те лекуват, лекарите пишат ли пишат, изнудват ли изнудват, а болните предпочитат да отидат на частно и логично - спират да се осигуряват, защото не ползват услугите на държавните и общински болници.

Освен това, много от медицинските дейности са адски скъпи - само на мен ли ми настръхват косите, като чуя, че искат 100-500 000 за животоспасяваща операция на детенце? Стига бе - кое и струва толкова на тъпата операция и защо детският живот не се спасява безплатно?

колю

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
Здравната култура на повечето българи е много занижена. Според мен това е една малко, но добра мярка!

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Здравната култура на повечето българи е много занижена. Според мен това е една малко, но добра мярка!
И кое му е културното на висенето в чакалните на болниците за ''няма никой''?
Последно, когато отидох на ''профилактичен'' преглед беше такъв конвейр, че сиамски близнаци да бяха влезли, докторицата нямаше да разбере, камо ли пък ако имаха безсимптомен здравословен проблем. :)

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Да, то самият преглед е абсолютна формалност, не включва кръвни изследвания и такива на урината, затова не смятам, че си струва изобщо, а пък и някои хора като отидат в болница такъв стрес преживяват, че вредата, която ще си нанесат, ще е по-голяма от ползата, която биха имали тези изследвания, които са кардиограма, теглене и тест лента.

Biko

  • ?????? ?????
  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 261
  • 0
    • Профил
    • 0
Москов стана за смях за пореден път - Здравната Каца е без дъно. Крадат я политици, експлоатират я цигани...и накрая ми казват - ама иди си плати здравните вноски - хукнах ви казвам, краката ще си счупя.

Като за капак на всичко постоянно вървят кампании за набиране на средства за деца и хора болни от рак, които Здравната Каса е оставила на произвола на съдбата т.е. вие си плащайте, а пък пари обратно не чакайте. Както казах по-горе - хукнах да си плащам ;) Като видим свястна услуга, която не използва двойни стандарти и лекува пациентите си вместо да ги изоставя - бих подкрепил всеки, които си плаща, но до тогава - бойкот.

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Да, именно това е тъжното. Те не те лекуват адекватно, когато им отидеш с ясни и сериозни симптоми, пък какво остава за рутинно отбиване на номера, чрез което само се усвояват едни пари. И после Ванката вика ''ми на червено са - парите не стигат''. ;)

От цялата галимация намазват джи-пи -тата, които декларират, че са ''прегледали'' всички пациенти, които са ги ''избрали'' за свой личен лекар и за всяко парче едър рогат добитък получват по определена сума. Моята лична вече даже не ме вика на преглед, защото си води регистрите, че съм го преминала. Така хем тя си е прибрала парите от касата, хем мен няма да ме санкционират. ;) Лесно, просто и напълно безполезно за пациента.

ivo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
С две думи, виждам го така: или ще плащаш допълнително пари за това, че не си ходил на лекар, или ще ходиш на профилактични прегледи за да ти измислят здравословни проблеми за да се харчат пак пари.

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
С две думи, виждам го така: или ще плащаш допълнително пари за това, че не си ходил на лекар, или ще ходиш на профилактични прегледи за да ти измислят здравословни проблеми за да се харчат пак пари.
Като се замисля, санкцията няма как да се приложи, защото всеки здравно осигурен, който има личен лекар ''минава'' на преглед всяка година. Без да го знае, но минава..:) Джи пи-тата са си вързали гащите и отмятат прегледи, за да вземат парички и да избегнат санкциите, понеже и те подлежат на такива при липса на профилактични прегледи. Та седя и се чудя кой плашат изобщо???

ivo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Всичко е затънало в бюрокрация. Прегледите задължителни... След някоя година и храненето по три пъти на ден сигурно ще стане задължително :)

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Всичко е затънало в бюрокрация. Прегледите задължителни... След някоя година и храненето по три пъти на ден сигурно ще стане задължително :)

Да, на там вървят нещата. С идеята за ''загриженост за нашето здраве и безопасност'' ни отнемат все повече права. Уж тялото на всеки човек си е негово лично, а в един момент се оказва, че трябва да искаш разрешение от бюрократичния апарт, за да го използваш, изобщо. :)