Автор Тема: Пенсиониране - за и против  (Прочетена 24608 пъти)

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Пенсиониране - за и против
« -: Август 31, 2015, 06:44:23 pm »
Аз съм твърдо ПРОТИВ, защото има данни, че когато се пенсионира човек го налягат болестите, освен това се затъпява. Мозъкът като не се натоварва започва да дегенерира. Освен това пенсионерите само се чудят с кого да се скарат, с кой какви дела да заведат и само се оплакват. Най-голямата трагедия е, че повечето родители поверяват децата си на тях и те им вменяват една нихилистично отношение към живота, а това е много вредно в ранна възраст, защото тогава се формират убежденията на човека.
« Последна редакция: Август 31, 2015, 06:45:59 pm от ivan_ivanov »

kalpazanka

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Пенсиониране - за и против
« Отговор #1 -: Август 31, 2015, 07:04:07 pm »
За себе си съм ''ЗА'', защото съм работохолик и стига да мога - бих си работила до последно.
Съгласи се, обаче, че един лекар или шофьор или летец не може да практикува професията си след определена възраст, защото става опасен.

Освен това с тая безработица не виждам как ще стане да бачкаш до 80, но това е друга тема...

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Re: Пенсиониране - за и против
« Отговор #2 -: Септември 01, 2015, 08:01:14 am »
Много се радвам, че  ivan_ivanov отвори тази тема, защото тя е изключително интересна. Считам че като цяло има изключително малко случаи, в които пенсионирането е основателно. Както вече kalpazanka каза, някои професии го изискват, защото човек може да се превърне в заплаха по простата причина, че не може да изпълнява задълженията си след определена възраст. Същото важи и за хора, при които е налице някакъв здравословен проблем, който не им позволява да работят.

В масовия случай обаче, пенсионирането е абсолютно ненужно, преждевременно и струва ми се дори вредно за хората. В свят където старите хора стават все повече като съотношение с младите изобщо не мога да си представя какво ще става след време, защото не е възможно на един икономически активен човек да се падат по няколко пенсионера.

Най-дразнещи са някои случаи, в които хора работещи на административни длъжности, за които не се изискват никакви умствени или физически способности, започват да претендират, че повече не могат да работят, защото са вече примерно на 55 или на 60, като в същото време тяхната професия може да бъде поета от всеки средностатистически човек на 90 години.

Аз също съм на мнение, че пенсионирането кара хората да запуснат себе си, здравето си и най-вече ума си. Може би най-правилно би било хората да се пенсионират да речем на 70 - 73 години, при което възрастта за различните професии да може да варира в по-широки граници, тоест да има повече гъвкавост. Плюс това, считам че хората трябва да преминават през някаква комисия, която обстойно да ги преглежда и да преценява дали е нужно да се пенсионират или не. Освен това, струва ми се, че трябва да се въведе някаква минимална социална пенсия, която да гарантира на хората, че ще могат да оцелеят, но ако те не са доволни от това, то тогава трябва да се погрижат за своя стандарт по някакъв друг начин.

Знам че звуча крайно несоциално, но времената на индустриалната революция, които са задвижили икономически света напред не са били много по-социални от това, което давам като пример.

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Re: Пенсиониране - за и против
« Отговор #3 -: Септември 01, 2015, 08:05:38 am »
И забравих да кажа още нещо - хората винаги се оплакват, че масово са нещастни. Да, нещастни са и искам да кажа, че най-вероятно ще стават все по-нещастни, защото обществото създава едни хора, които са неспособни да правят каквото и да е. Всеки чака държавата да му даде нещо, а сам не прави със себе си нищо. Мисля че в човека е заложено да се реализира, да създаде нещо, да преследва целите си, да се бори и това чакане на готово създава хора, които са непригодни към нищо и които сами се чувстват неудовлетворени от самите себе си. Ако хората си мислят, че ще се чувстват добре когато всичко им се даде на готово, искам да кажа, че изибщо не е така и да не се заблуждават. Никакви пенсии.

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Re: Пенсиониране - за и против
« Отговор #4 -: Септември 01, 2015, 10:15:50 pm »
Много се радвам, че  ivan_ivanov отвори тази тема, защото тя е изключително интересна. Считам че като цяло има изключително малко случаи, в които пенсионирането е основателно. Както вече kalpazanka каза, някои професии го изискват, защото човек може да се превърне в заплаха по простата причина, че не може да изпълнява задълженията си след определена възраст. Същото важи и за хора, при които е налице някакъв здравословен проблем, който не им позволява да работят.

В масовия случай обаче, пенсионирането е абсолютно ненужно, преждевременно и струва ми се дори вредно за хората. В свят където старите хора стават все повече като съотношение с младите изобщо не мога да си представя какво ще става след време, защото не е възможно на един икономически активен човек да се падат по няколко пенсионера.

Най-дразнещи са някои случаи, в които хора работещи на административни длъжности, за които не се изискват никакви умствени или физически способности, започват да претендират, че повече не могат да работят, защото са вече примерно на 55 или на 60, като в същото време тяхната професия може да бъде поета от всеки средностатистически човек на 90 години.

Аз също съм на мнение, че пенсионирането кара хората да запуснат себе си, здравето си и най-вече ума си. Може би най-правилно би било хората да се пенсионират да речем на 70 - 73 години, при което възрастта за различните професии да може да варира в по-широки граници, тоест да има повече гъвкавост. Плюс това, считам че хората трябва да преминават през някаква комисия, която обстойно да ги преглежда и да преценява дали е нужно да се пенсионират или не. Освен това, струва ми се, че трябва да се въведе някаква минимална социална пенсия, която да гарантира на хората, че ще могат да оцелеят, но ако те не са доволни от това, то тогава трябва да се погрижат за своя стандарт по някакъв друг начин.

Знам че звуча крайно несоциално, но времената на индустриалната революция, които са задвижили икономически света напред не са били много по-социални от това, което давам като пример.
Да, напълно те подкрепям - например в Интернет можеш да работиш до последния ден от живота си, например адвокат, счетоводител също, там се изисква ум, а не здрав гръб и ръце. А мозъкът е призван да служи до последния ден и дори ако не го натоварваме залинява.

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: Пенсиониране - за и против
« Отговор #5 -: Септември 01, 2015, 10:41:51 pm »
А хрумвало ли ви е, че на някои хора може да им е писнало да работят и да искат да си гледат внуците?
Бабите, дядовците и родителите ни са работили прекалено дълго - нека си отпочинат хората ако искат. А за техните мизерни пенсии са плащали в продължение на дълги години, така че не им гледайте в мизерните панички.

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Re: Пенсиониране - за и против
« Отговор #6 -: Септември 02, 2015, 09:53:07 am »
По-скоро ми хрумна, че възрастните хора могат да гледат деца срещу почасово заплащане :) :)

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: Пенсиониране - за и против
« Отговор #7 -: Септември 02, 2015, 11:01:46 am »
По-скоро ми хрумна, че възрастните хора могат да гледат деца срещу почасово заплащане :) :)

Някои могат - да. Стига да са по-активни, та да тичат след лудите дечурлига.

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Re: Пенсиониране - за и против
« Отговор #8 -: Септември 03, 2015, 07:40:27 am »
Една баба от нашия блок взима на някакви мангизлий по 20 лева на час да им гледа детето. А ако я наемат за повече от 2 часа им дава по някой и друг час бонуси .  :D

didkata-pitkata

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Пенсиониране - за и против
« Отговор #9 -: Септември 04, 2015, 01:42:26 pm »
Разбира се че съм за пенсионирането . Човек може до една определена възраст да  работи , не мисля че бихте искали в някои магазин да ви послужи някоя баба на 70 +години която недочува или недовижда или шофьорът да е над пенсионната възраст. От друга страна като се пенсионират освобождава работни места за по-младите хора.

krissy

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
Re: Пенсиониране - за и против
« Отговор #10 -: Септември 05, 2015, 01:51:39 pm »
С какъв акъл може да си против? Как може да искаш цял живот да си цепиш задника от работа, а не да си по-починеш заслужено?

Една баба от нашия блок взима на някакви мангизлий по 20 лева на час да им гледа детето. А ако я наемат за повече от 2 часа им дава по някой и друг час бонуси .  :D

С това съм съгласна, така по 2-3 часа на ден или 20тина на седмица с нещо леко да си запълниш времето и да докараш някои лев ДА, но иначе да се бъхтяш НЕ!

ЖълтоПате

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Пенсиониране - за и против
« Отговор #11 -: Септември 08, 2015, 05:24:55 pm »
Аз съм за пенсионирането , стига се до една определена възраст която не ти позволява да работиш , губи се концентрацията  И не може да извършваш някои тежки физически натоварвания.

щастливка

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Пенсиониране - за и против
« Отговор #12 -: Септември 09, 2015, 06:29:36 pm »
Какъв неграмотен идеот трябва да си че да не искаш да се пенсионираш? Или си човек който няма приятели / семейство с които да иска да прекара някакво време на спокойствие !

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Re: Пенсиониране - за и против
« Отговор #13 -: Септември 09, 2015, 07:21:28 pm »
Какъв неграмотен идеот трябва да си че да не искаш да се пенсионираш? Или си човек който няма приятели / семейство с които да иска да прекара някакво време на спокойствие !
То хубаво, ама нали ги гледам какво правят, като се пенсионират, само гледат да се заяждат с нещо с младите, а пък като се махнем, ох много сме самотни, е няма угодия просто.

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Re: Пенсиониране - за и против
« Отговор #14 -: Септември 10, 2015, 10:38:03 am »
Какъв неграмотен идеот трябва да си че да не искаш да се пенсионираш? Или си човек който няма приятели / семейство с които да иска да прекара някакво време на спокойствие !
То хубаво, ама нали ги гледам какво правят, като се пенсионират, само гледат да се заяждат с нещо с младите, а пък като се махнем, ох много сме самотни, е няма угодия просто.

Имат много време за да мислят за глупости :)