Анкета

На какво ниво е здравната култура на българина?

много добра
2 (20%)
добра
0 (0%)
ниска
6 (60%)
българина няма никаква здравна култура
2 (20%)

Общ брой гласове: 10

Автор Тема: На какво ниво е здравната култура на българина?  (Прочетена 27074 пъти)

Fiore

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Имаме ли добра здравна култура? Грижим ли се достатъчно от здравето си?Какво зависи от нас и какво не?

moonlight

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
Re: На какво ниво е здравната култура на българина?
« Отговор #1 -: Януари 24, 2015, 04:28:00 pm »
Аз смятам, че голям процент от българското население няма почти никаква здравна култура и навици. Забелязала съм го и в приятели, а някога и в себе си. Това, според мен, идва от неправилното възпитание в къщи, от където трябва да си налагат тези здравни навици.

koketna31

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 31
    • Профил
Re: На какво ниво е здравната култура на българина?
« Отговор #2 -: Януари 26, 2015, 08:49:32 pm »
Със сигурност здравната култура на българина е много ниска. Всеки се прави на лечител и до последно не търси медицинска помощ. Положението трябва да стане много тежко, за да се стресне и да предприеме някакви мерки!!!

Metatrone

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: На какво ниво е здравната култура на българина?
« Отговор #3 -: Януари 27, 2015, 04:29:23 pm »
Днес четох за една участничка от първия сезон на X Фактор, която е починала от усложнения след менингит. Според информацията, последните дни преди да се случи инцидента е изпаднала в кома, но близките й са казали, че е имала проблеми и преди това, но се е лекувала само с, цитирам, "медикаменти за простудни и грипни заболявания". Това мисля, че е ясен пример за здравната култура на българина. Каквото и да ни има, аспирин или парацетамол е решението...

П.П. Момичето се казва Боряна Тихолова, ако някой е заинтересован. Лека й пръст.

Biko

  • ?????? ?????
  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 261
  • 0
    • Профил
    • 0
Re: На какво ниво е здравната култура на българина?
« Отговор #4 -: Януари 29, 2015, 11:20:04 am »
Диагностицирането в България е в ужасяващо лошо състояние....не ме изненадва нищо вече - това сякаш се превърна в ежедневие през последните години. Било то объркана диагноза или погрешно лекуване или въобще липса на такова...

Божо

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: На какво ниво е здравната култура на българина?
« Отговор #5 -: Февруари 10, 2015, 10:46:09 pm »
Съдейки по хората, които познавам, нивото е ужасно. Много приятели даже не учат децата си колко е важно да си мият зъбите пък да не говорим за други неща.

bisko

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 30
    • Профил
Re: На какво ниво е здравната култура на българина?
« Отговор #6 -: Февруари 26, 2015, 09:15:00 pm »
Здравна култура на българина? Такова нещо не съществува.  :D
То си ни е характерна черта. Ходим на лекар само ако тръгнем да умираме или болежките вече не се търпят.
Здравето не е всичко, но без здраве всичко е нищо
Артур Шопенхауер

sweetteddy

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 12
    • Профил
Re: На какво ниво е здравната култура на българина?
« Отговор #7 -: Март 22, 2015, 07:16:03 pm »
Много ниска за жалост. Ама то това е и заради възпитанието и заради народопсихологията ни! Щом мъж с две леви ръце тръгва да си прави сам пералнята, то той ще прибегне и към самолекуване. Логиката ми е страхотна  8)

ivo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: На какво ниво е здравната култура на българина?
« Отговор #8 -: Март 23, 2015, 07:27:25 am »
Нивото на здравната култура в България е толкова ниско, че повече от това няма на къде. И тук имам предвид основно при по-възрастните хора. Искам да дам един пример с една възрастна жена, която се грижи доста за здравето си. Уж. Въпросната дама яде много плодове и зеленчуци, маха кожата на пилето, но всяка вечер, според нейните думи, изяждала по една опаковка вафли. Аз и казвам, че това е вредно, а тя отговаря, че когато лекарката и казвала какво да не яде, не била споменала нищо за вафли. От там можете да си представите за какво става дума...

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: На какво ниво е здравната култура на българина?
« Отговор #9 -: Март 25, 2015, 12:46:11 pm »
Не е съвсем така, според мен, американците чупят рекордите по затлъстяването и диабет, англичаните и французите също са по-дебели от нас, така че това за здравната култура пак е малко черна хроника. Това е като нивото на щастие, не може българина е да щастлив като гражданите на Сиера Леоне все пак. Българите сме известни навсякъде с черногледството си  :)

ivo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: На какво ниво е здравната култура на българина?
« Отговор #10 -: Март 26, 2015, 06:50:44 am »
Винаги има и по-зле :) ... при американците е странно това, че ядат толкова много. Защо някой ще има нужда от толкова храна??  :-\

Aleksandra

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 128
    • Профил
Re: На какво ниво е здравната култура на българина?
« Отговор #11 -: Март 31, 2015, 04:43:33 pm »
според мен културата ни е ниска. Повечето българи са на мнението "не ходя на лекар, за да не ми открие някоя болест" . Да, ама тя си е там независимо дали ще отидеш на лекар или не. Не сме научени да си обръщаме внимание на време и понякога това се оказва фатално за жалост.

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: На какво ниво е здравната култура на българина?
« Отговор #12 -: Март 31, 2015, 06:18:13 pm »
Като се има предвид колко излишни операции е правят на година и то сърдечни, тези опасения вероятно имат някаква основа. А и все пак не трябвало за щяло и нещяло да се бяга на лекар, профилактичните прегледи са достатъчни :) По възможност що годе правилно хранене, най-вече движение, повече смях. То понякога само като идеш в болница можеш да разболееш от някаква вътреболнична инфекция ;)

cvetelina

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 28
    • Профил
Re: На какво ниво е здравната култура на българина?
« Отговор #13 -: Април 01, 2015, 06:05:17 pm »
Примери за добра здравна култура са кръводаряването и съгласието за даряване на органи. Другото са навици, които се изграждат в семейството.
Живота е въпрос на време.

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Re: На какво ниво е здравната култура на българина?
« Отговор #14 -: Април 15, 2015, 06:03:05 am »
Мисля че хората не ходят на лекар, защото лекарите наистина някак си умеят да намират болести даже където ги няма. Покрай приятели и роднини съм чувал какви ли не неща. Познавам човек, който страда от хипохондрия (страх от болести). Да ви кажа, лекарите толкова много злоупотребяват, че направо ми става тъжно за клетия човек. Постоянно му измислят нещо. Според мен отношението на лекарите е начин да получат пари от здравната каса като хоспитализират хора и ги зследват като лабораторни мишки до безкрай.