Автор Тема: Какво да ядем и какво да избягваме при високо кръвно?  (Прочетена 23149 пъти)

elipopova

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 21
    • Профил
Какво да ядем и какво да избягваме при високо кръвно?

RealSugar

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
Тъй като съм с високо кръвно, ще споделя някои от нещата, които аз правя. Не яжте солено или го избягвайте максимално. Не яжте много мазно и кисело (например трушия). Яжте повече плодове и зеленчуци и избягвайте преяждането. Това са основните правила, които спазвам и кръвното ми е в добри норми. Нека и други хора, с подобен проблем споделят какво правят, за да поддържат кръвното си налягане.

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Аз не съм с високо кръвно, но знам, че има изследвания според които храните богати на калий свалят кръвното такива са главно краставиците и бананите, но има и проблем, тъй като калият има диуретичен ефект и голяма част от телесните течности се изхвърлят под формата урина и кръвта се сгъстява, затова в този случай е добре да се комбинират храни като краставиците с чесън, който е разредител на кръвта

Ангелл

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: Какво да ядем и какво да избягваме при високо кръвно?
« Отговор #3 -: Февруари 05, 2015, 09:42:51 pm »
Хубаво е главно да се ядат зеленчуци ( без картофи и моркови ), плодове, ръжен хляб,птиче месо, пресни сокове. И да се избягват неща като червено месо, захар, маргарин, т.н.

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: Какво да ядем и какво да избягваме при високо кръвно?
« Отговор #4 -: Февруари 05, 2015, 10:34:07 pm »
Аз не съм с високо кръвно, но знам, че има изследвания според които храните богати на калий свалят кръвното такива са главно краставиците и бананите, но има и проблем, тъй като калият има диуретичен ефект и голяма част от телесните течности се изхвърлят под формата урина и кръвта се сгъстява, затова в този случай е добре да се комбинират храни като краставиците с чесън, който е разредител на кръвта
През изминалата година бяха публикувани изследвания, в които се установи, че прекаленото ограничаване на солта, тоест до под 1500 мг на денонощие, допринася за увеличаване на риска от настъпване на смърт от сърдечна недостатъчност, така че това с ограничаването на солта по-скоро се е превърнало в някаква мантра, отколкото да е наистина така. В същия смисъл и с калциевите добавки срещу остеопороза, за които се установи, че увеличават риска от инфаркт

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Re: Какво да ядем и какво да избягваме при високо кръвно?
« Отговор #5 -: Февруари 26, 2015, 06:33:53 am »
Аз не съм лекар, но според мен в важен цялостният начин на живот и цялостното здравословно съъстояние. Виждал съм хора, които са изключително спокойни и нямат кръвно, макар че са по-възрастни, пълни и ядат и солено и мазно. От друга страна има и такива, които спортуват и хрупат целина и пак имат високо кръвно, защото са подложени на стрес. Това е доста субективно...Факторите са твърде много. Най-много вярвам в уелнеса - където всичко правиш с мярка и така, че да се чувстваш добре цялостно :)  ::) :D

bisko

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 30
    • Профил
Re: Какво да ядем и какво да избягваме при високо кръвно?
« Отговор #6 -: Февруари 26, 2015, 09:12:13 pm »
Доколкото знам кафето не действа добре при високо кръвно...
Здравето не е всичко, но без здраве всичко е нищо
Артур Шопенхауер

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: Какво да ядем и какво да избягваме при високо кръвно?
« Отговор #7 -: Февруари 28, 2015, 09:38:57 pm »
Наскоро четох едно изследване, според което редовният смях действал по-добре на сърдечно-съдовата система, отколкото намаляването на солта :)
« Последна редакция: Март 01, 2015, 12:01:53 pm от Петър Воденчев »

bisko

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 30
    • Профил
Re: Какво да ядем и какво да избягваме при високо кръвно?
« Отговор #8 -: Февруари 28, 2015, 11:50:09 pm »
Наскоро четох едно изследване, според който редовният смях действал по-добре на сърдечно-съдовата система, отколкото намаляването на солта :)
Като каза за солта, аз като ям нещо готвено и ми е безсолно, нарочно не си го соля, за да не ям солено.  ;D
Здравето не е всичко, но без здраве всичко е нищо
Артур Шопенхауер

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Бананите също пнижават кръвното налягане

Plamen Popov

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
    • Профил
Чувал съм, че лимонената киселина също много помага. Сутрин кана вода с лимон в нея.

dalex1

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 52
    • Профил
Пред полагам че сол и шоколад трябва дасе избягват , ако имаш високо кръвно , а пък да го свалиш яж чесън . По принцип зависи и от какво си го дигнал дали защото си имал големи спорове през деня ,дали от много хапване и като си решил да свършиш малко работа се е покачило.

Araman

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 54
    • Профил
Съгласен съм вас  и аз знам ,че чесъна помага за  свалянето на високото кръвно.

sofinceto

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 64
    • Профил
Аз когато за момент имах този проблем ( около месец ) се оказа, че имам ниски нива на калий и след прием на КАЛИНОР ЕФФ. под формата на таблетки и се оправих!

kalpazanka

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 151
    • Профил
Чувала съм че здравецът сваля кръвното. Някои дъвчат листата, а други го варят на чай.
Мисля, че трябва да се опита първо с диета и природни средства, защото лекарствата за хипертония са много вредни. Освен това не действат.