Автор Тема: МЕД и пчелни продукти-лечебно и козметично приложение  (Прочетена 19946 пъти)

Fiore

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил


Запознати ли сте с лечебните свойства на меда и пчелните продукти? Пробвали ли сте някога медолечение? Какви резултати постигнахте?
Тук може да споделяте и рецепти за домашна козметика с мед.
« Последна редакция: Август 17, 2014, 11:37:30 pm от Fiore »

allegrialis

  • Гост
Цяла статия мога да напиша по темата.  ;D
Медът има антибактериално свойство, успокоява кожата, възстановява я, действа и подхранващо. Съдържа въглехидрати /захар/ и вода, микроелементи, важни ензими,  и естествени противовъзпалителни вещества, протеини, минерали.

Вече някъде споделих, че използвам меда, разреден във вода като "маска" за цялото тяло. Освежава, тонизира, прави кожата нежна и мека. Отпуска и ободрява.

Имам още няколко рецепти с мед -
за лице - ексфолираща - 3-4 лъжици овесени ядки
1 лъжичка мед
1 лъжичка зехтин - разбърква се добре и се нанася на кожата. С успех, мисля, може да се прилага и при суха кожа, защото зехтина набавя необходимите мазнини. Престоявам с маската не повече от 10 мин, с ръце обтривам лицето и изплаквам с вода.

за лице - успокояваща
1 лъжичка мед
1 лъжичка лимонов сок - разбърква се добре и се нанася на кожата за 10-15 мин. Действа много успокояващо и тонизиращо.

за лице - само с мед - нанасям на лицето, престоява 20 минути и отмивам с топла вода. Почиства порите, действа много отпускащо. Правя я почти всяка седмица.

И още една рецепта, която прилагам. Може да се използва и при суха и нормална кожа.
1 супена лъжичка мед се разбърква с 3 лъжички извара.
Сместа  нанасям на плътен слой върху лицето, оставям  да подейства около 15 мин, след което измивам с хладка вода.
 

И още и още "сладки" маски... изпробвани. :)
Изключително полезено, лесно и ефикасно.  :)

Fiore

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Страхотна си
Ще изпоробвам всичко,което си изброила.
Тази за тяло вече я пробвах и съм страшно доволна. :D
Тия дни обещавам да публикувам и аз моя опит с меда.

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Аз използвам пчелният мед главно за консумация, мажа си филии с него и хапвам по няколко лъжички сутрин за укрепване на имунната система :)

bisko

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 30
    • Профил
Аз обичам да слагам мед в чая и лимон, става много вкусно и е полезно. :)
Здравето не е всичко, но без здраве всичко е нищо
Артур Шопенхауер

ivo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Аз слагам по една лъжица мед сутрин на овесените си ядки. Много ми харесва какъв вкус се получава, предпочитам го пред този на мюслите и лъскавите опаковки с крънч :)

cvetelina

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 28
    • Профил
Медът е здраве! Всяко мое утро започва с мед и се чувствам заредена за цял ден. Жалко само, че пчеличките изчезват, което е най-страшно :(
Живота е въпрос на време.

Klara

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 61
    • Профил
Всяка сутрин ям една супена лъжица пчелен прашец разтворен в малко кисело мляко от предната вечер.Е направо не повярвах какъв ефект има това нещо.Толкова енергия ми дава.Особено сега с тази пролетна умора, която ме е налегнала.Но си трябва постоянство.Всяка сутрин без пропускане.

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Аз преди една рана с мед си излекувах, беше ми се възпалила, защото беше на пръста на крака и постоянно си я разранявах, но се мазах 2 дни с мед и оздравява, личният ми беше казал да я мажа с йодасепт, но пак ми се разраняваше като почна да правя някакво физическо упражнение :)

Aleksandra

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 128
    • Профил
Тази зима започнах да приемам пчелно млечице всеки ден сутрин на гладно и то само по 2 гр. Наистина има много добър ефект защото то подсилва имунната система и при всички вируси, които върлуваха зимата аз не се разболях от нито един. Въпреки че в къщи се случваше да има долен човек и то не един път. Приемах пчелно млечице само 2 месеца и със сигурност другата зима, а може и направо от есента ще започна пак.

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Медът помага и при запек. Ако се хапват по-няколко лъжички и тялото се... прочиства (да го кажем така :) )

Plamen Popov

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
    • Профил
Използвал съм мед в почти всякакво приложение. Принципно обичам да ям мед, медените пити са уникални и много полезни, адски ефективен е при болки в стомаха, а за лекуване на рани няма равен !

neni

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
Аз също много обичам мед, мой приятел-пчелар преди време ми беше подарил и една торбичка с пчелен прашец, ядох го сутрин с кисело мляко и също се уверих, че дава много енергия :)

Plamen Popov

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
    • Профил
Даа. Доказано е, че най-добрата и полезна закуска рано сутрин е една или две филии намазани с мен и сусамов тахан. Няма по-полезна храна от това :)

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Нещото, което прилагам винаги, когато имам нужда и единственото, което помага в този случай е мед при напукани и изпръхнали устни. Намазваш устните, изчакваш 1-2минутки (без да облизваш!!!) изплакваш с топла вода и си готов. Няма нужда да повтаряш процедурата. Както се казва: Бързо, лесно, вкусно! :)