Автор Тема: Трябва ли да мием зеленчуците и плодове със сапун?  (Прочетена 17679 пъти)

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Повдигам този въпрос, тъй като от плодовете и зеленчуците можем съвсем несъзнателно да погълнем яйцата на кучешката тения, които са прекалено малки, за да бъдат видими с невъоръжено око. Притеснението ми се състои в това, че заболяването протича много незабелязано и затова е толкова коварно, докато се появят първите симптоми могат да минат между 10 и 20, а понякога и повече години. И затова може да се окаже, че си се заразил с тения на 10 години, а да разбереш, че имаш ехинококови кисти, когато минеш 30 години, а може и 40 години. Рискът от заразяване е много голям, заради огромната популация от кучета, които изхвърлят яйцата чрез фекалиите. И затова ако мием плодовете и зеленчуците със сапун ще унищожим яйцата на тенията
« Последна редакция: Август 14, 2014, 05:45:54 pm от Петър Воденчев »

Fiore

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Трябва ли да мием зеленчуците и плодове със сапун?
« Отговор #1 -: Август 14, 2014, 06:24:46 pm »
Интересна тема :)
И аз съм чувала,че е хубаво плодовете и зеленчуците да се мият със сапун.Но не го правя.Струва ми се прекалено.Човек не може да се предпази от всичко.
Но имам навика да беля кората най-вече заради нещата, с които може да е напръскана.
Кучешката тения е нещо страшно наистина.
Личната хигиена е много важна.Особено при децата,които още нямат изградени навици.

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: Трябва ли да мием зеленчуците и плодове със сапун?
« Отговор #2 -: Август 14, 2014, 10:10:57 pm »
Да и можеш да я прихванеш от препикан от заразено куче магданоз на пазара, защото няма как да знаеш дали си го измил. Всички бездомни кучета са носители и заразяват домашните много лесно като ги разхождате навън.

allegrialis

  • Гост
Re: Трябва ли да мием зеленчуците и плодове със сапун?
« Отговор #3 -: Август 15, 2014, 10:42:50 am »
Много интересна тема  :)
 Малко прекалено ми се струва измиването на плодовете и зеленчуците със сапун.   :)
 Не по-малко от Вас съм обезпокоена, защото консумирам изключително много и плодове и зеленчуци, дори бих казала - прекалено. Използвам не сапун, а прилагам следната процедура - измивам всички плодове и зеленчуци със сода бикарбонат. Изплаквам обилно с вода и консумирам.
Понякога пък, листните зеленчуци като салата, спанак - измивам всяко листче поотделно и накисвам за минути във вода, в която съм разтворила сол /за около 20-30 мин/ и изплаквам обилно с вода.

Fiore

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Трябва ли да мием зеленчуците и плодове със сапун?
« Отговор #4 -: Август 16, 2014, 01:57:23 pm »
Ще пусна една тема за содата да видим кой за какво я ползва.Винаги може да се научи нещо ново и полезно.
Не ми беше хрумвало да мия зеленчуци с нея,но ще пробвам.
А листните зеленчуци и аз ги накисвам във вода и ги мия листо по листо.
И да напомня,че е задължително плодовете и зеленчуците да се измиват преди да се приберат в хладилника.

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: Трябва ли да мием зеленчуците и плодове със сапун?
« Отговор #5 -: Август 16, 2014, 09:01:50 pm »
Погледнах, че микроскопите не са скъпи и мисля, че е добре да си купим, за да ги гледаме плодовете и зеленчуците за яйца на паразити, защото така винаги съмнения, че може да е останало някое яйце на паразит.

Fiore

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Трябва ли да мием зеленчуците и плодове със сапун?
« Отговор #6 -: Август 17, 2014, 10:41:33 pm »
Хубави микроскопи могат да се намерят в  ebay.Приятел наскоро си взе и каза,че е много доволен.

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Re: Трябва ли да мием зеленчуците и плодове със сапун?
« Отговор #7 -: Януари 26, 2015, 06:13:44 am »
Аз мия плодовете и зеленчуците по три различни начина :) ...Хехех да, не се шегувам :) ..... Например, когато имам повече време ги накисвам за няколко миути във вода със сода, както се коментираше малко по-нагоре. Това е доста добър вариант наистина. Когато бързам, например искам да приготвя нещо незабавно, мога да измия доматите с веро и гъба (както се мият чиниите) след което изплаквам изключително добре за да не остава и следа от препарата. При третия начин действам само с вода ... Това правя когато ще консумирам плодове от сорта на крушите. Успокоявам се с мисълта, че са расли на високо и никое куче не си е свършило работата върху тях. Знам че гаранция няма, но все пак човек не може да се защити от всичко, нали ...:)

Sham Tru

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 4
    • Профил
Re: Трябва ли да мием зеленчуците и плодове със сапун?
« Отговор #8 -: Февруари 04, 2015, 08:01:10 pm »
Не мисля, че трябва да прибягваме до такива крайности  ;D ;D Не съм чувал досега някой да се е заразил от нещо така пък и не трябва да се предпазваме прекалено много, че накрая ще стане точно обратното ;D

петър

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Трябва ли да мием зеленчуците и плодове със сапун?
« Отговор #9 -: Февруари 04, 2015, 08:10:33 pm »
Зависи някои плодове и зеленчуци се топят във восък за да се запазят по-дълго и трябва да се мият и със сапун.Ако са био няма нужда от чак такова третиране.

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: Трябва ли да мием зеленчуците и плодове със сапун?
« Отговор #10 -: Февруари 05, 2015, 08:57:46 pm »
Чак такива крайности биха могли да докарат човек до маниакално психично разстройства, нека да не се вживяваме толкова  :)
То пък точно тези дето са "био" са най-кални и вероятността да имат яйца от някакви паразити е най-голяма, затова и тях е най-добра
« Последна редакция: Февруари 23, 2015, 01:12:48 am от Петър Воденчев »

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Re: Трябва ли да мием зеленчуците и плодове със сапун?
« Отговор #11 -: Февруари 06, 2015, 04:40:53 am »
Най-добре е да се действа според ситуацияята - зависи колко са мръсни самоте плодове и зеленчуци... Наистина восъка е доста неприятен и понякога ябълките дори лепнат от него ако са прекалили с обработката ... :-\ ...От друга страна наистина има вариант човек да попрекали с миенето и да се психира  :D

Araman

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 54
    • Профил
Re: Трябва ли да мием зеленчуците и плодове със сапун?
« Отговор #12 -: Август 25, 2015, 06:38:35 pm »
Лично някой ако иска може да си мие зеленчуците и плодовете  със сапун ,на мен и само с вода да ги измия мие достатъчно .

Yordan Ignatov

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 84
    • Профил
Re: Трябва ли да мием зеленчуците и плодове със сапун?
« Отговор #13 -: Август 25, 2015, 07:09:14 pm »
Аз мия под течаща вода, мисля, че е безсмислено чак толкова да се прекалява с хигиената.

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: Трябва ли да мием зеленчуците и плодове със сапун?
« Отговор #14 -: Август 26, 2015, 01:05:55 am »
Любопитно ми е: Как почиствате колбасите, които консумирате, след като се правят от други колбаси, на които срокът на годност е изтекъл? Или трупните червеи и техните лаври не са опасни?