Автор Тема: Кръводаряване  (Прочетена 18435 пъти)

Fiore

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 151
    • Профил
Кръводаряване
« -: Август 25, 2014, 12:10:32 am »
Някога дарявари ли сте кръв? Ако не сте бихте ли?

Metatrone

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
Re: Кръводаряване
« Отговор #1 -: Януари 24, 2015, 04:58:52 pm »
Аз лично дарявам всяка година, ако съм в добро здравословно състояние и имам възможност. Смятам, че всеки, който може, трябва да дарява кръв. Разбира се, масовия отказ на хората, не е заради липса на желание да се помогне, а по-скоро, заради страха, който всеки изпита от това, но мога да ви убедя, че няма нищо страшно, особено ако сте в ръцете на кадърен специалист.

Tumarov

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 6
    • Профил
Re: Кръводаряване
« Отговор #2 -: Февруари 04, 2015, 04:57:59 pm »
Дарявал съм няколко пъти. Харесвам го, защото знам че по някакъв начин помагам на хората. Бих го предложил на всеки, който няма здравни проблеми.

калоян

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 11
    • Профил
Re: Кръводаряване
« Отговор #3 -: Февруари 04, 2015, 04:59:53 pm »
Не съм дарявал кръв по простата причина,че нямам свободен ден да отдела.Имаше кампания в училище,но там можеха да участват само пълнолетни.

Klara

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 61
    • Профил
Re: Кръводаряване
« Отговор #4 -: Март 20, 2015, 11:58:46 pm »
Бих дарила кръв,но пия лекарства,които не ми позволяват да съм кръводарител за момента.

cvetelina

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 28
    • Профил
Re: Кръводаряване
« Отговор #5 -: Март 22, 2015, 07:05:20 pm »
Дарявала съм десетки пъти. За роднини, които имат нужда от операция както и за приятели. Ако нямате проблеми - дарявайте!
Живота е въпрос на време.

alexse

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 16
    • Профил
Re: Кръводаряване
« Отговор #6 -: Март 28, 2015, 10:41:03 pm »
Аз също съм дарявала. Добре е да се дарява кръв ако можеш, защото някой там в беда има нужда. След създаването на нов живот това е най-прекрасното нещо, което може да направи човек през живота си.

Aleksandra

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 128
    • Профил
Re: Кръводаряване
« Отговор #7 -: Март 31, 2015, 04:33:36 pm »
Не съм, но бих дарила. Не виждам нищо лошо и страшно в това :)

Plamen Popov

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
    • Профил
Re: Кръводаряване
« Отговор #8 -: Май 20, 2015, 01:28:07 am »
И аз съм ЗА и бих дарил, но при условие, че отида на място където имам доверие на лекарите, защото имам познати, които се разболяха от хепатит заради мръсни игли при даряване. И слава богу, че само хепатит, а не нещо друго. Това е и причината да се въздържам малко за момента

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Re: Кръводаряване
« Отговор #9 -: Май 20, 2015, 01:38:27 am »
То и хепатитът изобщо не е за подценяване, възможно е да се развие цироза. За хепатит С вече има разработена терапия, която води до пълно излекуване. А хепатит В си остава най-коварният, който в 75% от случаите преминава в хроничен. Съществува терапия, но невинаги се постига очистване от вируса. След 01.09.1991 г. се поставя ваксина срещу хепатит В на всички новородени, тоест ако сте родени след тази дата сте ваксинирани срещу хепатит В.

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: Кръводаряване
« Отговор #10 -: Май 20, 2015, 11:43:42 am »
Не вярвам да има медицинско заведение, в което ползват нестерилни игли. Въпреки нивото на здравеопазване у нас, съм убедена, че това НЕ се случва.
Не съм дарявала досега. Последно се опитах есента, но ме изхвърлиха с - ''не ставаш!'' Заради висок хемоглобин, а не стигнах до измерване на кръвното налягане, което обикновено е 90/70. :) Винаги съм си мислила, че хемоглобинът ми е нисък и че съм малко анемична, а се оказа, че е висок - даже, когато жената каза ''висок'', аз я поправих: ''искате да кажете нисък?'', а тя: ''Неее, висок!'' При норма 130-160 моят беще 180. :) Когато казах: ''ама как? Аз съм вегетарианка'' ме попитаха: ''а пушите ли? е, признах си, при което ми казаха: ''хайде иди сега да изпушиш още една цигарка - не ставаш''. Трябва да се дарява - който може, да го прави. Поне веднъж на две години.

Вилито

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 63
    • Профил
Re: Кръводаряване
« Отговор #11 -: Август 14, 2015, 11:59:22 am »
Не вярвам да има медицинско заведение, в което ползват нестерилни игли. Въпреки нивото на здравеопазване у нас, съм убедена, че това НЕ се случва.
Не съм дарявала досега. Последно се опитах есента, но ме изхвърлиха с - ''не ставаш!'' Заради висок хемоглобин, а не стигнах до измерване на кръвното налягане, което обикновено е 90/70. :) Винаги съм си мислила, че хемоглобинът ми е нисък и че съм малко анемична, а се оказа, че е висок - даже, когато жената каза ''висок'', аз я поправих: ''искате да кажете нисък?'', а тя: ''Неее, висок!'' При норма 130-160 моят беще 180. :) Когато казах: ''ама как? Аз съм вегетарианка'' ме попитаха: ''а пушите ли? е, признах си, при което ми казаха: ''хайде иди сега да изпушиш още една цигарка - не ставаш''. Трябва да се дарява - който може, да го прави. Поне веднъж на две години.
Аз давам поне един път в годината. Честно да си кажа след това се чувствам добре, дали ще е защото се пречиствам или замо заради доброто дело не знам :)

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: Кръводаряване
« Отговор #12 -: Август 15, 2015, 05:17:11 pm »
И аз бих давала поне веднъж годишно ако можех, защото, като цяло съм здрава, не пия лекарства и нямам алегрии или други хронични заболявания.

Възхищавам се на всички, които го правят безкористно.
Нямате предства, колко е гадно да се налага да плащаш на мангалите по 300-500лв за кръв, когато се наложи операция на близък.
Не ми се е случвало (слава богу), но съм ги виждала на тумби пред центъра по хематология в София и ме втриса при мислъта, че близък човек може да опре до тяхната ''помощ''.

dalex1

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 52
    • Профил
Re: Кръводаряване
« Отговор #13 -: Август 18, 2015, 04:22:26 pm »
До момента не съм дарявал кръв , но ако се наложи на някой близък да му трябва  бих му дал.

Araman

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 54
    • Профил
Re: Кръводаряване
« Отговор #14 -: Август 18, 2015, 05:17:20 pm »
Досега не съм дарявъл кръв . Не се е налагало до сега  и не бих дарил просто така.