Автор Тема: Ще останат ли лекари в България?  (Прочетена 29042 пъти)

ivo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: Ще останат ли лекари в България?
« Отговор #15 -: Март 26, 2015, 06:53:37 am »
Мисля че един ден в България ще остана наистина толкова малко лекари, че ще се гледа на тях като на изключителна ценност. Тогава техният труд ще бъде доста по-добре заплатен и може би това ще е повратен момент. В някои африкански страни, които са неимоверно по-бедни от България има много скъпо платени здравни специалисти, защото тази професия е рядкост. Смятам, че и тук ще стана така.

sofinceto

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 64
    • Профил
Re: Ще останат ли лекари в България?
« Отговор #16 -: Август 14, 2015, 12:58:02 pm »
Скоро няма да останат лекари! Пък и защо да остават ? Един продавач взима 500-600 лева, а един млад лекар взема малко повече, единият го учат 1-2 месеца, а другия се къса да учи 6 години.
Та честно ли е според вас?

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Re: Ще останат ли лекари в България?
« Отговор #17 -: Август 14, 2015, 05:49:25 pm »
Няма да стане така, лекарите имат достатъчно възможности да печелят - един сърдечен хирург от Пловдив имаше заплата според НАП в размер на 18 хиляди лева месечно, наистина професията му е трудна и тежка, стресова и ги заслужава действително тези пари. Защо му е да ходи, където и да е било, след като има такива доходи в Пловдив.  Но да се говори, че за лекарите нямало пари или липса на възможност за печелене на такива е трудно да се повярва. Като млад специалист навсякъде е трудно във всяка една професия, но този период преминава след 1-2 години. За медицинските сестри ще се съглася, че стресът е огромен и заплащането е нищожно, там трябва да се помисли за нормализиране на доходите, макар че някои според справки от НАП вземат по 1100 лева месечно и то в не толкова голям град като Русе и това са официални данни. Също така на лекарите в спешната помощ трябва заплатите също да се увеличат и да се направят 1200-1300 лева, за да бъдат по-спокойни за изхранването на семействата си и да се концентрират върху работата. Действително това е една трудна професия и много лесно се прегаря, особено ако се работи с пациенти с тежки заболявания, затова трябва да бъде много добре заплатена, разбира се според българските стандарти, а не според американските, за да могат хората все пак да имат достъп до здравни услуги.  Моята заплата като млад юрист например е 180 лева месечно по 8-10 часа дневно, а съм учил 5 години за това, така че в началото на кариерата е винаги трудно.
« Последна редакция: Август 14, 2015, 05:57:36 pm от ivan_ivanov »

napev

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 46
    • Профил
Re: Ще останат ли лекари в България?
« Отговор #18 -: Август 14, 2015, 06:06:58 pm »
Няма да стане така, лекарите имат достатъчно възможности да печелят - един сърдечен хирург от Пловдив имаше заплата според НАП в размер на 18 хиляди лева месечно, наистина професията му е трудна и тежка, стресова и ги заслужава действително тези пари. Защо му е да ходи, където и да е било, след като има такива доходи в Пловдив.  Но да се говори, че за лекарите нямало пари или липса на възможност за печелене на такива е трудно да се повярва. Като млад специалист навсякъде е трудно във всяка една професия, но този период преминава след 1-2 години. За медицинските сестри ще се съглася, че стресът е огромен и заплащането е нищожно, там трябва да се помисли за нормализиране на доходите, макар че някои според справки от НАП вземат по 1100 лева месечно и то в не толкова голям град като Русе и това са официални данни. Също така на лекарите в спешната помощ трябва заплатите също да се увеличат и да се направят 1200-1300 лева, за да бъдат по-спокойни за изхранването на семействата си и да се концентрират върху работата. Действително това е една трудна професия и много лесно се прегаря, особено ако се работи с пациенти с тежки заболявания, затова трябва да бъде много добре заплатена, разбира се според българските стандарти, а не според американските, за да могат хората все пак да имат достъп до здравни услуги.  Моята заплата като млад юрист например е 180 лева месечно по 8-10 часа дневно, а съм учил 5 години за това, така че в началото на кариерата е винаги трудно.

Аз съм съгласен с теб но пак 1200-1300 лева за спешна помощ са нищо защото знаеш, че хора с много по-малък опит и по-малко учене изкарват повече. Та според мен бих предложил да станат малко повече но пак няма да ги има тези пари за тях!

Araman

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 54
    • Профил
Re: Ще останат ли лекари в България?
« Отговор #19 -: Август 17, 2015, 04:20:15 pm »
Аз мисля че ще останат лекари в България , колкото години да минат. Все ще се намери кой да стане лекар , дали по-вече или по -малко кадърен , или свестен. Просто ще има повече лекари от етническите малцинства в България.

dalex1

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 52
    • Профил
Re: Ще останат ли лекари в България?
« Отговор #20 -: Август 23, 2015, 06:00:53 pm »
Лични лекари винаги ще има , но специалисти по дадена заболяване или хирурзи мисля че с всяка година ще има все повече и повече недостиг.

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: Ще останат ли лекари в България?
« Отговор #21 -: Август 24, 2015, 02:59:35 pm »
Лични лекари винаги ще има , но специалисти по дадена заболяване или хирурзи мисля че с всяка година ще има все повече и повече недостиг.
И сега има възможности за печалба, ако погледнеш пред ВМА какви коли имат лекарите, ще разбереш, че са добре заплатени за българските условия. Разбира се те го заслужават, това е трудна и тежка професия. Всеки ден да се сблъскват с човешкото нещастие изисква много силна психика и затова парите им са напълно заслужени. На нас ни е лесно да си коментираме отстрани, при положение че на някои хора ги е страх в болница да отидат, а какво става половината ти живот да мине там. Разбира се, че трябва адекватно заплащане. На младите не им е лесно, но при всяка професия в началото е трудно.

angel1235

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 71
    • Профил
Re: Ще останат ли лекари в България?
« Отговор #22 -: Август 26, 2015, 06:04:03 pm »
Мисля , че ще останат лекари в България , някои ще отиват в чужбина други ще остават и така .

Maji92

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 122
    • Профил
Re: Ще останат ли лекари в България?
« Отговор #23 -: Август 28, 2015, 05:27:43 pm »
Лични лекари винаги ще има , но специалисти по дадена заболяване или хирурзи мисля че с всяка година ще има все повече и повече недостиг.
И сега има възможности за печалба, ако погледнеш пред ВМА какви коли имат лекарите, ще разбереш, че са добре заплатени за българските условия. Разбира се те го заслужават, това е трудна и тежка професия. Всеки ден да се сблъскват с човешкото нещастие изисква много силна психика и затова парите им са напълно заслужени. На нас ни е лесно да си коментираме отстрани, при положение че на някои хора ги е страх в болница да отидат, а какво става половината ти живот да мине там. Разбира се, че трябва адекватно заплащане. На младите не им е лесно, но при всяка професия в началото е трудно.

А ти защо не дойдеш в Плевен да ги видиш колко добре са заплатени хората и тогава да говориш ;)

Francheska

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Ще останат ли лекари в България?
« Отговор #24 -: Септември 07, 2015, 07:17:00 pm »
Ако всичките вземат пример на моето семейство то те ще избягат и няма да се върнат никога повече да работят за Българската здравна система

Yori

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Ще останат ли лекари в България?
« Отговор #25 -: Септември 08, 2015, 06:22:56 pm »
Според мен в един момент когато старите лекари трябва да отстъпят мастата си на друг тогава ще се усети сериозно липсата на млади лекари . Те завършват тука , но отиват в чужбина да работят по специалността си. Всеки от нас знае за какво избират да отидат да работят в чужбина , а не в България. :-)

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Re: Ще останат ли лекари в България?
« Отговор #26 -: Септември 09, 2015, 02:53:15 pm »
Според мен в един момент когато старите лекари трябва да отстъпят мастата си на друг тогава ще се усети сериозно липсата на млади лекари . Те завършват тука , но отиват в чужбина да работят по специалността си. Всеки от нас знае за какво избират да отидат да работят в чужбина , а не в България. :-)
Да, но не е коректно така, все пак данъкоплатците и то българските им плащат образованието, а това изобщо не е евтино, и след това те напускат държавата. Аз мога да кажа, че във всяка професия в началото е мизерия парите са малко, не стигат за нищо, но с времето човек се утвърждава и особено лекар и започва да печели добре. Извинявайте, но една медицинска сестра в частна болница взема над 1000 лева заплата.

Лорета

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Ще останат ли лекари в България?
« Отговор #27 -: Септември 10, 2015, 01:36:36 pm »
Аз съм намнение че винаги ще има лекари в българия независимо колко години ще минат винаги ще има хора които да станат лекари .:-)

Delight

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 206
    • Профил
Re: Ще останат ли лекари в България?
« Отговор #28 -: Април 21, 2017, 01:11:58 pm »
Лекари ще останат, но няма да са достатъчно. То и в момента не стигат. Особено в провинцията. Масово в малките градове няма я детски хирург я някакъв друг специалист. Трагично е положението и ще става по-зле.