Автор Тема: Пушенето състарява преждевременно  (Прочетена 27562 пъти)

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Днес попаднах на материал в интернет, в който се казва, че хората, които пушат цигари са с между 5 и 10 години по стари от реалната си възраст. Това ме накара да се замисля защо хората не спрат с този неприятен навик? Аз самият съм бивш пушач, но вече 6 години не съм докосвал цигара. Иска ми се да разбера какво мислите по този въпрос и считате ли, че пушачите просто си търсят оправдание след оправдание, казвайки "мога да спра когато си поискам... ама не искам" ?

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: Пушенето състарява преждевременно
« Отговор #1 -: Май 28, 2015, 11:57:36 am »
Днес попаднах на материал в интернет, в който се казва, че хората, които пушат цигари са с между 5 и 10 години по стари от реалната си възраст. Това ме накара да се замисля защо хората не спрат с този неприятен навик? Аз самият съм бивш пушач, но вече 6 години не съм докосвал цигара. Иска ми се да разбера какво мислите по този въпрос и считате ли, че пушачите просто си търсят оправдание след оправдание, казвайки "мога да спра когато си поискам... ама не искам" ?

Това ме подсети за вица, в който:

Инструктират полицаите да предупреждават хората за вредата от тютюнопушенето, като им обяснят, че то състарява с 5 до 10 години.
Вижда патрулиращият полицай някакво момче с цигара и отива при него с въпроса:
- Момче, на колко години си?
Момчето отговаря: на 18!
Полицаят: Виждаш ли, ако не пушеше щеше да си на 8!

;) Защо всеки ден някой отказал се пушач трябва да ни изнася подобна лекция? Какъв е смисълът от нея? Някой да е спрял цигарите, понеже са му обяснили колко са вредни?

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Re: Пушенето състарява преждевременно
« Отговор #2 -: Май 29, 2015, 12:31:20 am »
Скоро пък прочетох материал, че цигарите предпазват от рак на ендометриума, тъй като имат антиестрогенен ефект. А това до колко състаряват е доста относително. Аз не пуша.

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Re: Пушенето състарява преждевременно
« Отговор #3 -: Юни 01, 2015, 09:55:16 am »
Да, наистина лекциите са излишни. Може би по-скоро всичко опира до волята...  :-X

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: Пушенето състарява преждевременно
« Отговор #4 -: Юни 01, 2015, 12:04:24 pm »
Да, наистина лекциите са излишни. Може би по-скоро всичко опира до волята...  :-X

По-скоро опира до желание. Когато си вътрешно мотивиран да промениш начина си на живот, нищо не може да те спре да го постигнеш. И обратно - когато не искаш, лекциите само ще те дразнят.

Тютюнопушенето не е по-вредно от повечето вредни навици. Нито е по-опасно за околните от това да шофираш пиян и с убеждението, че си безсмъртен, нито е по-дразнещо от това да слушаш чалга при зверски децибели, нито пък по-нездравословно от това да се тъпчеш с мазна храна и енергийни напитки. :)

Aleksandra

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 128
    • Профил
Re: Пушенето състарява преждевременно
« Отговор #5 -: Юни 23, 2015, 01:43:35 pm »
Аз съм пушач и то от 10г и ми харесва да пуша. Обичам да пия кафето си с цигара. Знам колко са вредни, но просто ми харесва вкуса им. От както съм пуша съм на една марка и дори и нея не искам да сменям. Единственото ми прекъсване беше докато бях бременна и кърмех, след като спрях пропуши отново, а усещането беше все едно никога не съм спирала. Нали знаете как хората се оплакват, ако няколко дена не са пушили и след това запалят цигара. Вкусът е гаден, но при мен не беше така.
Някой ден може и да ги спра, но не мисля, че ще е скоро. А колкото до състаряването съм съгласна, но до някъде, защото по-голяма тежест има гена в крайна сметка. На мен все още не могат да ми дадат реалните години. Дори преди няколко месеца ми искаха лична карта за алкохол в един магазин  ;D, а аз съм на 26г с дете. Тогава определено ми оправиха дена  ;D

ivo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: Пушенето състарява преждевременно
« Отговор #6 -: Юни 25, 2015, 09:16:50 am »
Преди се занимавах доста с йога и си спомням едно от основните правила. Наричаха го "закон за ненасилие към себе си". В това идеята е, че не бива да правиш на сила нищо, което не ти харесва. Ако толкова ти е трудно да спреш да пушиш, тогава почакай момент, в който ще усетиш желание и воля за промяна ...

Plamen Popov

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 55
    • Профил
Re: Пушенето състарява преждевременно
« Отговор #7 -: Юни 25, 2015, 01:25:41 pm »
Пушенето води до състаряване на клетките и намаляване на тяхната репродуктивност. Затова и хората, които са редовно пушачи умират по-рано и се състаряват по-бързо.

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Re: Пушенето състарява преждевременно
« Отговор #8 -: Юни 25, 2015, 04:15:57 pm »
Най-старата жена живяла някога в света - французойка, живяла от 1875 до 1997 - 122 години, е пушила по цигари дневно от 21-вата си до 118-тата си година, така че не е задължително, Пламене. Освен това тютюнопушенето предпазва от рак на ендометриума пълните жени, тъй като има антиестрогенен ефект.

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: Пушенето състарява преждевременно
« Отговор #9 -: Юни 25, 2015, 06:44:00 pm »
Най-старата жена живяла някога в света - французойка, живяла от 1875 до 1997 - 122 години, е пушила по цигари дневно от 21-вата си до 118-тата си година, така че не е задължително, Пламене. Освен това тютюнопушенето предпазва от рак на ендометриума пълните жени, тъй като има антиестрогенен ефект.
Най-после с Ванката да сме на едно мнение! :)
Аз гледах един документален филм на Ричард Доукинс, в който показаха една баба на над 100г - дърта аристократка - американка, чийто живот е бил непрестанен купон. Бабата се е радвала на по 2 кутии цигари дневно, поркане и други пороци - едва ли се е хранила и много здравословно, но по време на снимките на филма беше над 100. Е изглеждаше леко състарена, но не можах да преценя дали от цигарите. :P

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Re: Пушенето състарява преждевременно
« Отговор #10 -: Юни 25, 2015, 08:11:25 pm »
Аз само мога да предполагам, но си мисля, че това може да се дължи на чувството за вина. Един човек може да има вреден навик, но да не го възприема като такъв и да не се чувства виновен за това. И да живее много години. В горния пост съм прескочил, че най-старата жена в света е пушила по 2 цигари дневно.  :)

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: Пушенето състарява преждевременно
« Отговор #11 -: Юни 25, 2015, 10:33:57 pm »
Аз само мога да предполагам, но си мисля, че това може да се дължи на чувството за вина. Един човек може да има вреден навик, но да не го възприема като такъв и да не се чувства виновен за това. И да живее много години. В горния пост съм прескочил, че най-старата жена в света е пушила по 2 цигари дневно.  :)
Хм, та 2 цигари дневно се равняват на 2 минути, прекарани на оживена улица. Това не го броя аз за пушене. :


ivo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: Пушенето състарява преждевременно
« Отговор #12 -: Юли 03, 2015, 10:01:01 am »
Аз съм бивш пушач и честно ви казвам много ми беше трудно да се откажа...  :-[ Не знам дали бих имал толкова воля да предприема втори път такова нещо. Има хора които се отказват лесно. Аз един месец направо откачих... Само цигари сънувах по цяла нощ... По тази причина сега имам малко лошо отношение към цигарите...

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: Пушенето състарява преждевременно
« Отговор #13 -: Юли 03, 2015, 11:49:50 am »
Аз съм бивш пушач и честно ви казвам много ми беше трудно да се откажа...  :-[ Не знам дали бих имал толкова воля да предприема втори път такова нещо. Има хора които се отказват лесно. Аз един месец направо откачих... Само цигари сънувах по цяла нощ... По тази причина сега имам малко лошо отношение към цигарите...
Ако се обвиняваш за лошото си отношение - недей. Отказалите се пучаши са най-досадните и настървени противници на този, така приятен порок. Не си само ти. :)

Иначе - трудно се отказват цигарите, да. И се качват толкова излишни килограми, че по-добре да не си ги спирал изобщо. Мои близки и познати, след като отказаха цигарите минаха на лекарства. Възниква въпросът: Кое е по-нездравословно, тогава - да пушиш или да не пушиш? По-добре да не започваш изобщо, но това е друга тема...

ivo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: Пушенето състарява преждевременно
« Отговор #14 -: Юли 05, 2015, 08:43:11 am »
Аз съм бивш пушач и честно ви казвам много ми беше трудно да се откажа...  :-[ Не знам дали бих имал толкова воля да предприема втори път такова нещо. Има хора които се отказват лесно. Аз един месец направо откачих... Само цигари сънувах по цяла нощ... По тази причина сега имам малко лошо отношение към цигарите...
Ако се обвиняваш за лошото си отношение - недей. Отказалите се пучаши са най-досадните и настървени противници на този, така приятен порок. Не си само ти. :)

Иначе - трудно се отказват цигарите, да. И се качват толкова излишни килограми, че по-добре да не си ги спирал изобщо. Мои близки и познати, след като отказаха цигарите минаха на лекарства. Възниква въпросът: Кое е по-нездравословно, тогава - да пушиш или да не пушиш? По-добре да не започваш изобщо, но това е друга тема...

Наистина беше приятно :)... Сега по някой повод с приятели паля по една пура ... Пушат се бавно и дълго, но не ме предразполагат да започна наново с цигарите...