Автор Тема: Проблеми с паметта  (Прочетена 14180 пъти)

Biko

  • ?????? ?????
  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 261
  • 0
    • Профил
    • 0
Проблеми с паметта
« -: Септември 14, 2015, 09:34:58 pm »
Здравейте,
този път ще опиша един изключително странен проблем, който ме съпътства от няколко месеца. През целия си живот съм се гордял с паметта си, защото тя наистина беше феноменална и можех да цитирам хората с месеци назад. От известно време обаче дългосрочната ми памет не е толкова добра, а краткосрочната ми буквално е на ръба на оцеляването.

Сериозно съм притеснен от това стечение на обстоятелствата. Едва на 29 години съм, а 17 годишен помнех с 2 погледа (наистина) 16 цифри. Днес не мога да запомня телефонен номер и моля хората да ми повтарят по няколко пъти едно и също нещо, защото не си спомням, че съм ги питал вече.

Дайте някакъв съвет, защото почвам да се депресирам. За жалост и почивката, която се опитах да си дам не ми помогна особено и проблема не спира и започвам да се чувствам обречен.

п.с. Вече се чудя дали не е начален стадий на Алцхаймер това нещо...просто все си мисля, че ми е рано за нещо подобно...
Благодаря предварително!
« Последна редакция: Септември 14, 2015, 09:39:12 pm от Biko »

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: Проблеми с паметта
« Отговор #1 -: Септември 14, 2015, 10:53:26 pm »
Според си внушаваш, мозъкът като цяло се поддава много на внушения и затова IQ-тестовете не се приемат от учените като надежден способ за оценка на умствените способности, защото когато поради някаква субективна причина не се представиш добре на теста и започнеш да си внушаваш, че си тъп, това се отразява неблагоприятно на умствените способности.

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Re: Проблеми с паметта
« Отговор #2 -: Септември 15, 2015, 07:06:08 am »
Мозъкът с годините има свойството да променя начина си на работа и да го оптимизира по различни начини. Така например, до определена възраст мозъкът мисли по-хаотично и запомня много ненужни детайли и подробности, но след 25 става по-концентриран в неща, които са ти нужни на ежедневна база най-много и в работата.  :)

kalpazanka

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Проблеми с паметта
« Отговор #3 -: Септември 15, 2015, 11:56:22 am »
Ако все още намираш дома си, след като си излизал, значи няма от какво да се притесняваш.
Прекалено многото информация, с която вероятно блъскаш мозъка си, му пречи да функционира на пълни обороти. Ако си оффчар (:)) сигурно ще помниш и ''Епопея на забравените'' наизуст, но вероятно се занимаваш с интелектуален труд, т.е. експлоатираш мозъка на макс.
И той си има капацитет - не можем да очакваме чудеса от един толкова сложен механизъм. Освен това, съм напълно съгласна с Браян - мозъкът оптимизира дейността си, така че да служи възможно най-добре. За къв чеп ти е да помниш 16 цифрени номера, изобщо? :)
« Последна редакция: Септември 15, 2015, 08:59:58 pm от kalpazanka »

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Re: Проблеми с паметта
« Отговор #4 -: Септември 15, 2015, 08:19:21 pm »
Яж бадеми и ще помниш повече. :)

kalpazanka

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 151
    • Профил
Re: Проблеми с паметта
« Отговор #5 -: Септември 15, 2015, 09:02:32 pm »
Яж бадеми и ще помниш повече. :)

Вече не те подозирам - сигурна съм, че продаваш бадеми. Кажи поне колко ги харчиш? Отстъпка за съфорумци има ли, че и аз много ги обичам?

nevermind

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 71
    • Профил
Re: Проблеми с паметта
« Отговор #6 -: Септември 16, 2015, 12:16:41 am »
И аз имам проблем с паметта. Като се нарежа вечер и на другия ден не помня как съм се прибрал. Помогнете. Дайте съвет.

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: Проблеми с паметта
« Отговор #7 -: Септември 16, 2015, 11:30:00 am »
Хората често разхищават способностите на мозъка си. Няма как мозъкът да работи на същите обороти, след като го обременяваш постоянно с нова информация. Това е все едно да товариш непрекъснато една кола и да искаш да изкачва баира със същата скорост, като преди.

Biko

  • ?????? ?????
  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 261
  • 0
    • Профил
    • 0
Re: Проблеми с паметта
« Отговор #8 -: Септември 16, 2015, 06:05:12 pm »
Проблема е толкова сериозен, че не мога да запомня 3 двойки числа например 45-72-16...ако ме питате след 10 минути не ги помня. Мисля, че имам трудност конкретно с възпроизвеждането им...докато написах следващия текст забравих горните числа.

Мисля, че фокусирането може да е част от нещата, но има буквално елементарни неща, които не мога да запомня като например адрес или телефон или номер на нещо и това ме притеснява доста по отношение на краткосрочната ми памет. Обмислям да започна да наизустявам разни неща, за да опитам да възстановя тези умения в мозъка си и се надявам да успея.

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: Проблеми с паметта
« Отговор #9 -: Септември 16, 2015, 10:56:44 pm »
Аз винаги съм имала проблем със запаметяването на цифри, дори двуцифрено число не мога да запомня. Текстове помня, но не и числа. Не го приемем за голяма драма - записвам си.

brian_888

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 324
    • Профил
Re: Проблеми с паметта
« Отговор #10 -: Септември 17, 2015, 09:29:35 am »
Много лесно уча езици. Когато чуя нещо и веднага го запаметявам. Числа обаче не. Даже и като дете не запомнях годините в уроците по история :).

Yordan Ignatov

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 84
    • Профил
Re: Проблеми с паметта
« Отговор #11 -: Септември 17, 2015, 01:36:28 pm »
Да, затова е най-добре човек да си записва, когато си запиша нещо важно и усещам някакво разтоварване на мозъка, защото ми позволява да се съсредоточа върху важните неща. :)

Aleksandra

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 128
    • Профил
Re: Проблеми с паметта
« Отговор #12 -: Август 16, 2016, 03:22:34 pm »
Напоследък се хващам, че и аз имам проблем с паметта. Мисля си, че една от причините е многото нерви и стрес в ежедневието, но не съм сигурна дали проблемът не се корени другаде? Почвам да се замисля дали да не започна да пия някакви хомеопатични лекарства за подобряване на паметта и концентрацията. Някой имал ли е опит с тях да препоръча?

Biko

  • ?????? ?????
  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 261
  • 0
    • Профил
    • 0
Re: Проблеми с паметта
« Отговор #13 -: Август 28, 2016, 09:19:57 pm »
Напоследък се хващам, че и аз имам проблем с паметта. Мисля си, че една от причините е многото нерви и стрес в ежедневието, но не съм сигурна дали проблемът не се корени другаде? Почвам да се замисля дали да не започна да пия някакви хомеопатични лекарства за подобряване на паметта и концентрацията. Някой имал ли е опит с тях да препоръча?
Да ти кажа тея хомеопатичните работи са някаква попкултура - все си мисля, че пласебо ефекта е много силен и хората си внушават някакви неща. Да, има някакви ползи естествено, но те са в пъти по-малки от концентрираното лечение например, защото в крайна сметка фармацевтиката се базира в развитието си на събиране на тези полезни вещества от растенията и концентрирането им в по-ефективни дози и обеми в лекарствата.

Аз пък се пооправих малко от последния път, когато питах - явно се дължи на претоварване на психическо и работно ниво. Добрата почивка помага, но препоръчвам да е по-често, вместо по-дълга т.е. по-добре да си почиваш уикендите както трябва, вместо на 2 месеца да почиваш 1 седмица, защото точно за 3 дни съм забравил за почивката и съм обратно в лудницата. Та съвета ми на човек, който вече е преживял и до-голяма степен се е подобрил от подобен проблем ви съветвам да се научите да почивате по-често, па макар и кратко. При мен това сработи, макар в момента пак да не почивам много адекватно, но поне знам какво да правя, ако ножа опре до кокала :)
« Последна редакция: Август 28, 2016, 09:21:53 pm от Biko »