Автор Тема: Какво мислите за въвеждането на данък върху нездравословните храни  (Прочетена 18991 пъти)

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Аз смятам, че на всеки трябва да се остави право на избор да решава какво да яде, а не да се въвеждат изкуствените ограничения, все пак всеки си има глава на раменете.

Klara

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 61
    • Профил
За.Като идея.
Факт е че една енергийна напитка е по-вредна от един натурален сок.
Колкото по-нездравословно се храни един човек,толкова повече болести развива (или поне риска при него е по-голям теоретично)
Следователно колкото повече болни, толкова повече разходи в здравната система.
Така,че който иска да се свини със зрънчо и толумбички да си плаща.
В една нормална държава тези пари щяха да отиват в здравеопазването.У нас обаче ще потъват в нечии джоб и полза никаква.



ivo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Съгласен съм, че всеки сам трябва да си решава и сам да стига до заключения. не можеш да научих хората как да се хранят.  :)

sweetteddy

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 12
    • Профил
Ах какъв страхотен казус. аз съм за! така ще спрат да ни тровят с тези Е-та!

dalex1

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 52
    • Профил
Аз съм за въвеждането на този данък . По този начин ще дигнат цените на  нездравословните храни и ще намалее потреблението им .

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Цените на вредните храни и напитки и сега са доста завишени. Това не ги прави недостъпни, а по-престижни и по-желани от пуберите, които искат да покажат определен статус.

Насила хубост не става, та и с тоя данък така.
Ако някой е наистина загрижен за нечие здраве - да забрани производството на джънк фууда, а не да се прави на филантроп, като си пълни гушата.

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Според мен е пълен абсурд, защото учените все още спорят коя храна как действа на организма, та как смятате, че едно Министерство ще реши коя храна е вредна и коя е. А и да не говорим какъв риск от корупция се крие зад този данък, тъй като някои фирми ще си плащат храните им да бъдат обявявани за полезни.

mouse711

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 48
    • Профил
Според мен е пълен абсурд, защото учените все още спорят коя храна как действа на организма, та как смятате, че едно Министерство ще реши коя храна е вредна и коя е. А и да не говорим какъв риск от корупция се крие зад този данък, тъй като някои фирми ще си плащат храните им да бъдат обявявани за полезни.

То и според над 75% от учените ГМО то е ок за ядене ама хората го третират като дявулска храна ама карай. Иначе нормално хората да искат да бутнат рушвет,че храната им да се обяви за полезна е абсолютно нормално , нали ще е по-евтина и ще се купува.

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Иначе нормално хората да искат да бутнат рушвет,че храната им да се обяви за полезна е абсолютно нормално , нали ще е по-евтина и ще се купува.

Напртив, обявените за ''полезни'' храни се надуват яко. Колко са полезни е друг въпрос?
Аз си купих хималайска сол за 3.50/ 250гр, при положение, че килограм обикновена е 50-60ст. ;)

Петър Воденчев

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Против съм, защото какво ще се промени, най-много да вдигнат вафлите от 50 стотинки на 60 и мислите ли, че някой ще спре да купува, според мен не.

angel1235

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 71
    • Профил
Не мисля , че повишението ще е толкова високо на нездравословните храни. Освен това предполага , че няма да откажат голяма част от хората които ги купуват.:-)

Araman

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 54
    • Профил
На здравословните храни цените им са високи и ще се покачват , а сега искат да покачат и по -евтините храни с предтекста че самите храни са вредни за хората и трябва да ги повишат като има сложат данък . Сега са се загрижили политиците....

Biko

  • ?????? ?????
  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 261
  • 0
    • Профил
    • 0
Държавата не е длъжна да налива мозък в главите на хората. Всеки си има глава на тея рамене и сам решава какво да яде и какво не. Факта, че няма регулации за производството им реално и бутат всичко към вноса на ГМО продукти е показателен - производителите да започнат да плащат акцизи и готово - защо трябва потребителите да страдат. Всъщност това ограничава свободния избор, ако трябва да съм честен.

Следва обаче интересния казус с лобистки привкус - кои са нездравословните храни, защото не искам например утре заради веган модите да ми изсипят безумието, че месото е нездравословно.

И един кратък факт - всички, които се хранят здравословно постъпват в болница и умиират, досущ като тези, които не се хранят здравословно :D
« Последна редакция: Септември 09, 2015, 04:47:46 pm от Biko »

Maji92

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 122
    • Профил
Държавата не е длъжна да налива мозък в главите на хората. Всеки си има глава на тея рамене и сам решава какво да яде и какво не. Факта, че няма регулации за производството им реално и бутат всичко към вноса на ГМО продукти е показателен - производителите да започнат да плащат акцизи и готово - защо трябва потребителите да страдат. Всъщност това ограничава свободния избор, ако трябва да съм честен.

Следва обаче интересния казус с лобистки привкус - кои са нездравословните храни, защото не искам например утре заради веган модите да ми изсипят безумието, че месото е нездравословно.

И един кратък факт - всички, които се хранят здравословно постъпват в болница и умиират, досущ като тези, които не се хранят здравословно :D

Да, точно. Представи си днес кило свински бекон 6-7 лева, а утре след закона 25-30 че видиш ли ние да не се тровим и да закусваме печени филийки :Д

MissKisSs

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
Не бях чула за въвеждането на този данък. Съгласна съм с вас че всеки сам решава какво да яде и че по този начин ни налагат техния начин на мислене относно храната. Печените филики не са чак толкова лош вариант ,ако ги комбинира с нещо.