Автор Тема: За или против раждането в домашни условия?  (Прочетена 24805 пъти)

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Много се колебах дали в този раздел да пусна темата или в раздел алтернативна медицина, понеже случаят засяга и двата раздела на форума. Всъщност, едва ли има по-голямо значение от това, което ми се иска да коментираме.

Днес ме хвърли в смут тази публикация: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=886503 

Колкото и да искам да съдя жената за безотговорно отношение, не мога да я обвинявам, след като всеки ден сме свидетели на умиращи родилки или децата им, които са постъпили (уж) правилно, като са избрали да се доверят на лекарите и да родят в здравно заведение, а са завършили по същия начин.

Много интересно е, че и родилката и мъжът и са медицински лица (да, и ветеринарите са лекари и понякога учат дори повече от хуманните медици) и са взели решението, като компетентни хора.

Това, което ме накара да симпатизирам на тази родилка е последната част от статията, в която се казва: ''След първото раждане жената заявила, че няма да се подложи втори път на това.'' !
Разказите на мои познати, преминали през касапницата на раждане в болница ми дават ясна представа, какво е имала предвид тази жена.

Предвид масовата некомпетентност, небрежност и грубо отношение в родилните отделения на болниците съм склонна да симпатизирам на жените, желаещи да родят вкъщи. А вие?
« Последна редакция: Юни 05, 2015, 11:01:23 pm от Nani »

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Re: За или против раждането в домашни условия?
« Отговор #1 -: Юни 06, 2015, 11:31:28 am »
Тази публикация е стара - от 2011 година. Но като си плащаш се държат добре с теб, ако отидеш на сляпо, тоест без предварителна организация и уговорка - отиваш в държавно родилно и там наистина се държат много лошо. ;)

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: За или против раждането в домашни условия?
« Отговор #2 -: Юни 06, 2015, 01:45:43 pm »
Тази публикация е стара - от 2011 година. Но като си плащаш се държат добре с теб, ако отидеш на сляпо, тоест без предварителна организация и уговорка - отиваш в държавно родилно и там наистина се държат много лошо. ;)

За мен е нова, понеже едва вчера я видях, но най-пресните случаи на убийства на бебета и родилки от медицински лица правят темата все по-актуална. Но ако я искаш по-пресничка ето ти я с по-скорошна дата: http://www.blitz.bg/news/article/341087

Ванка, аз пък не разбирам защо трябва да плащаш (и то луди пари) за един естествен процес, през който бабите ни са преминавали успешно, именно в домашни условия и с по-малък процент смъртност???

И каква е гаранцията, че с плащане ще си осигуриш адекватни медицински грижи? Родителите на пребитото бебе сигурно са кихнали добре в Софиямед и какво получиха??

За съжаление, въпреки плащането на големи суми, сме свидетели на такава смъртност сред родилки и новородени в болниците (частни и държавни), че алтернативата да родиш у дома ще се окаже много по-малко рискова.
Аз съм за раждането в домашни условия, но с уговорката, че няма индикации за проблемно раждане и че то ще протече под контрола на акушерка.
« Последна редакция: Юни 07, 2015, 12:36:46 am от Nani »

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Re: За или против раждането в домашни условия?
« Отговор #3 -: Юни 07, 2015, 06:21:34 pm »
Забранено е по закон у нас да се раждат деца у дома - вероятността от усложнения е много голяма и животът на родилката и на бебето са под заплаха. Само 30% от бременностите, които протичат без усложнения. А и в периода, който ти визираш смъртността на родилки и бебета е била изключително висока, затова е лудост в България да решиш да раждаш сама в домашни условия. Макар и да има такива случаи на родилки и починали бебета в лечебни заведения, то у дома рискът е огромен. При възникването на усложнения по време на раждане няколко минути могат да се окажат решаващи, а като имаш само една акушерка до себе си какво би могла да направи тя и кога ще дойде линейка, ако ситуацията излезе извън контрол.
« Последна редакция: Юни 07, 2015, 06:23:56 pm от ivan_ivanov »

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: За или против раждането в домашни условия?
« Отговор #4 -: Юни 07, 2015, 10:15:28 pm »
Забранено е по закон у нас да се раждат деца у дома


Хм, че то е забранено със закон и лекарите да убиват, да искат рушвети и да плашат бременните жени, че носят увредено бебе и, че ще родят изрод ако не си закупят лекарство за 1500лв (ей, тука от нашата аптека) или греша? Може пък и да са променили законите, знам ли?

Не знам за каква смъртност говориш по ''онова'' време, но баба ми са били 5 деца, дядо ми също. Други роднини от това поколение имат по 5-6 братя и сестри, доживели до дълбока старост, та май и доста са пооцелявали новородените в домашни условия по ''онова време''.
Днес, хората се решат с 300 зора да родят едно дете или го зачеват с мъки (инвитро) и добрите лекари от корпуса за бързо реагиране вземат, че бързо им го уморят или пък катурнат майката отвъд обозримата реалност.
Има резон в това да се ражда в болнична обстановка, но при тези условия, в които или броиш 2000 - 2500лв или ти рипат по корема и ти смазват детето, изборът ''домашно раждане'' изглежда най-хуманен.

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Re: За или против раждането в домашни условия?
« Отговор #5 -: Юни 08, 2015, 04:15:10 pm »
По данни на ООН ежегодно по света по време на раждане умират 529 хиляди жени, 4 милиона бебета се раждат мъртви, 4 милиона загиват скоро след раждането. Основаната причина затова е липсата на квалифицирана помощ при раждането. А получаването на такава в домашни условия не е възможно. Най-големият риск е от прекалена загуба на кръв по време на раждане. Ако е в болница жената ще бъдат взети спешни мерки, ако у дома, докато дойде линейката и я закарат ще мине време. Освен това се следят сърдечните тонове на бебето, ако то се променят се вземат мерки. Също така може да се отлепи плацентата на бебето непосредствено преди раждането и бебето да започне да страда от кислороден глад. В такъв случай мерки е необходимо да се вземат веднага. Ако не бъде направено се развива хипоксия на мозъка. Ако детето вдиша околоплодни води, това е сигурна пневмония, която няма как да бъде открита без рентгеново изследване. Причината за 5-6-то деца е била във философията тогава - сега жените гледат кариера да правят, а тогава не са приемали работата като средство за издигане в обществото. Освен това ваксинопрофилактиката е била слабо развита тогава, нямало е и пенсии. Раждали са повече деца с надеждата, че на стари години ще има кой да се грижи за тях и това май е била водещата причина. Освен това е нямало телевизия и хората не са отвличали толкова да се взират в екрана, а са се занимавали с по-съществените неща. Много са факторите.
« Последна редакция: Юни 08, 2015, 04:21:37 pm от ivan_ivanov »

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: За или против раждането в домашни условия?
« Отговор #6 -: Юни 09, 2015, 10:23:20 pm »
По данни на ООН ежегодно по света по време на раждане умират 529 хиляди жени, 4 милиона бебета се раждат мъртви, 4 милиона загиват скоро след раждането. Основаната причина затова е липсата на квалифицирана помощ при раждането. А получаването на такава в домашни условия не е възможно. Най-големият риск е от прекалена загуба на кръв по време на раждане. Ако е в болница жената ще бъдат взети спешни мерки, ако у дома, докато дойде линейката и я закарат ще мине време. Освен това се следят сърдечните тонове на бебето, ако то се променят се вземат мерки. Също така може да се отлепи плацентата на бебето непосредствено преди раждането и бебето да започне да страда от кислороден глад. В такъв случай мерки е необходимо да се вземат веднага. Ако не бъде направено се развива хипоксия на мозъка. Ако детето вдиша околоплодни води, това е сигурна пневмония, която няма как да бъде открита без рентгеново изследване. Причината за 5-6-то деца е била във философията тогава - сега жените гледат кариера да правят, а тогава не са приемали работата като средство за издигане в обществото. Освен това ваксинопрофилактиката е била слабо развита тогава, нямало е и пенсии. Раждали са повече деца с надеждата, че на стари години ще има кой да се грижи за тях и това май е била водещата причина. Освен това е нямало телевизия и хората не са отвличали толкова да се взират в екрана, а са се занимавали с по-съществените неща. Много са факторите.

Мерси, че ме информира,  Ванка за данните на ООН и причините за многобройната челяд по ''онова'' време, обече това по никакъв начин не ме убеждава, че опцията безплатно или безбожно скъпо платено раждане в болница е по-добра( и по-безопасна) от раждането в домашни условия.

Ние с теб едва ли някога ще родим - ти по физиологични, аз по психологични причини, така че си говорим празни празни приказки, общо взето. Ще ми се някоя настояща майка да се включи и да каже кой вариант смята за по-удачен.

Аз продължавам да съм ''за'' домашното раждане. Ванката не успя да ме убеди - дано някой друг успее. :)

ivo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: За или против раждането в домашни условия?
« Отговор #7 -: Юни 24, 2015, 09:17:50 am »
Мисля че всеки трябва да има право да реши как и къде иска да ражда - в болница или у дома. Не считам, че това може да бъде забранено от някой. От друга страна не намирам и причина някой да иска да ражда в къщи, но както казах - личен избор...

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: За или против раждането в домашни условия?
« Отговор #8 -: Юни 24, 2015, 11:50:31 am »
Мисля че всеки трябва да има право да реши как и къде иска да ражда - в болница или у дома. Не считам, че това може да бъде забранено от някой. От друга страна не намирам и причина някой да иска да ражда в къщи, но както казах - личен избор...
Раждането си е касапница, като цяло (поне за мен) и е логично да протича в болнична обстановка, но от друга страна ако ще трябва да броиш едни 1000-2500лв, за да ти крещят и скачат по корема и кърпят на принципа ''бод зад игла'', по-добре да избереш натуралния начин, в естествена поза, слушайки тялото си, отколкото варианта, в който се работи за удобството на акушера.
Ако възникнат усложнения е страшно, но по-страшното е, че и в болнична обстановка не си застрахован да умреш или да изгубиш детето си. Това, което имам предвид е, че напоследък в българските болници е също толкова опасно да раждаш, колкото и в домашна обстановка, та каква е алтернативата???

ivo

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 164
    • Профил
Re: За или против раждането в домашни условия?
« Отговор #9 -: Юни 25, 2015, 09:10:09 am »
Пък и знае ли се дали някоя пощръкляла служителка след 30 часова смяна няма да ти дръпне един здрав пердах защото не и харесва как я гледаш :) .... Като гледам новините, чак настръхвам вече...  ;D ;D ;D

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: За или против раждането в домашни условия?
« Отговор #10 -: Юни 25, 2015, 06:37:26 pm »
Пък и знае ли се дали някоя пощръкляла служителка след 30 часова смяна няма да ти дръпне един здрав пердах защото не и харесва как я гледаш :) .... Като гледам новините, чак настръхвам вече...  ;D ;D ;D
Даамм, а ние нямаме право да ги бием, защото приеха закон, с който ще ни вкарват зад решетките... Няма равнопоставеност и справедливост в тоя живот и това е! :)
« Последна редакция: Юни 26, 2015, 10:57:29 am от Nani »

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Re: За или против раждането в домашни условия?
« Отговор #11 -: Юни 27, 2015, 10:23:15 am »
Най-добре е според мен тази акушерка, която наблюдава бременността, тя да участва при раждането. Горе долу се изчисли кога е терминът и да се подготви всичко, така рискът от подобни ситуации е много по-малък. Няколко мои колежки от университета родиха така и бяха изключително доволни от грижите, които бяха положени за тях.  :)

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: За или против раждането в домашни условия?
« Отговор #12 -: Юни 27, 2015, 11:43:01 pm »
Най-добре е според мен тази акушерка, която наблюдава бременността, тя да участва при раждането. Горе долу се изчисли кога е терминът и да се подготви всичко, така рискът от подобни ситуации е много по-малък. Няколко мои колежки от университета родиха така и бяха изключително доволни от грижите, които бяха положени за тях.  :)
Аз не разбрах... за домашно раждане ли говориш?:)

sofinceto

  • Jr. Member
  • **
  • Публикации: 64
    • Профил
Re: За или против раждането в домашни условия?
« Отговор #13 -: Август 13, 2015, 05:57:56 pm »
Твърдо против!
Най-добре си е в частната болница където си те гледат като писано яйце защото си плащаш и хората си знаят работата + това получават заплати с които могат да живеят, а не на държавно където 1 прост продавач взима повече от тях, всички ги мачкат и никой е е оценен!

Nani

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 386
    • Профил
Re: За или против раждането в домашни условия?
« Отговор #14 -: Август 13, 2015, 08:35:58 pm »
Твърдо против!
Най-добре си е в частната болница където си те гледат като писано яйце защото си плащаш и хората си знаят работата + това получават заплати с които могат да живеят, а не на държавно където 1 прост продавач взима повече от тях, всички ги мачкат и никой е е оценен!

Идиотката, дето преби бебето беше от Софиямед - частна и скъпа болница. И защо трябва за един естествен процес да даваш луди пари? За да не те убият? За да не ти убият детето? Че то в този случай наистина по-добре у дома. Поне са по-малко агресивните елементи.