Автор Тема: Походи в планината - здраве или безразсъдство, което струва скъпо  (Прочетена 14829 пъти)

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Първото нещо, което човек се сеща, като чуе за походи в планината - чист въздух, зашешетяващи гледки, тишина и спокойствие. А и не само това - начин за поддържане на добра форма с изкачването на височините, което гори доста калории. Но ако се вгледаме по-дълбоко, се оказва, че дяволът е в детайлите. Стоим си цяла седмица в града, където към края на април вече се е стоплило навсякъде, но на 2000 метра и нагоре, където предпочитат да ходят повечето пишман планинари, си е чиста зима. Духа леден вятър по сенките, снегът все още си стои. Подобна разлика - от пролетно, почти лятно време, в истинска зима, си е голям шок за организма, особено ако цяла седмица сме прекарали в седнало положение. Като добавим и обилното изпотяване, което неизбежно ни застига по планинските баири + леденият вятър по усойните места, и преохлаждането ни е готово. Почти гаранция, че след като се завърнем в града, настинката ще ни застигне. Да не говорим за огромното натоварване на коленето при слизане от планински върхове, рискът от наранявания и т.н. Според мен походите високо в планината повече вредят на здравето, отколкото да помагат. Обичате ли планината, често ли я посещавате и смятате, че вредата от нея е по-голяма, отколкото ползата?

Delight

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 206
    • Профил
Обичам да ходя в планината,  но не мога да се похваля с някакви кой знае какви постижения. Правим кратки преходи, но само когато времето е хубаво. Не съм се разболявала след качване в планината. Смятам, че е изключително полезно да се ходи на чист въздух дори и само за няколко часа.

Biko

  • ?????? ?????
  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 261
  • 0
    • Профил
    • 0
Няма лошо човек да се разходи в планината и да се порадва на чистия въздух и спокойствието, но има една попкултурна хипи секта, която сякаш това работи...е, че нищо не работи по принцип е друга тема, но развалят имиджа на нормалните хора, а ако не сте били окрадени на къмпинг или друг тип самобитно място за почивки...има време

crockett

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 20
    • Профил
Планината възпитава не само тялото, но и характера. Със сигурност иска подготовка и обмисляне на атмосферните условия, които на практика вече доста лесно биха могли да бъдат планирани. А безразсъдството може да ни донесе "контузии" и в градска среда. Така или иначе и на двете места се иска специална подготовка и оборудване :)

PrincessPreslava

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 177
  • Защо наричаме филията с кайма „принцеса"?
    • Профил
    • VRETIEL Corp.
За човек, който добре познава себе си и възможностите си смятам, че походите могат да му донесат само позитиви.

Но доста често неопитни и не-добре подготвени хора се впускат в приключения, които не могат да доведат до край... или поне не до положителен такъв.
Тиана, Мерида, Снежанка, Ариел, Жасмин, Аврора, Пепеляшка, Бела, Рапунцел, Ана, Мулан, V, Покахонтас и Преслава...

Delight

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 206
    • Профил
Замислих се, че последните години имаше няколко много мащабни спасителни операции на загубили се по планините, и нито един нямаше планинска застраховка. Вие правите ли си някаква застраховка, или разчитате на това, че нищо няма да се случи. Аз никога не съм сключвала планинска застраховка и се замислям дали въпреки всичко не е редно да го правя. Като пари е нещо наистина символично. А вие давате ли пари за да сте спокойни в планината или го считате за излишен разход?

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
През летните месеци, особено ниската част на планината - 1000-2000 метра не крие кой знае какви рискове за здравето, времето е топло, няма опасност от измръзване, не духа леден вятър, който да те разболее, но с идването на летните жеги и там става неподходящо за разходки просто защото е неприятно, да ти грее постоянно, макар и в диапазона над 1500 метра рядко става повече от 25 градуса, дори и в градовете да е над 40, което по нашите географски ширини се случва рядко.

Delight

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 206
    • Профил
Рискове винаги има. Да счупиш крак пак трябва да викаш ПСС. За мен най-разумното е винаги да се прави застраховка. 1 лев е на ден.

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
При 40 градуса в равнината вече става само за високата част на планината, като разбира се трябва да се следи и прогнозата за времето.

Delight

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 206
    • Профил
Да, наистина жегата не е за подценяване през лятото, дори в планината. Дори и да не слънчасаш може да изгориш много лошо.

PrincessPreslava

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 177
  • Защо наричаме филията с кайма „принцеса"?
    • Профил
    • VRETIEL Corp.
И на планина се изгаря много лесно, противно на всеобщото мнение.  :)
Тиана, Мерида, Снежанка, Ариел, Жасмин, Аврора, Пепеляшка, Бела, Рапунцел, Ана, Мулан, V, Покахонтас и Преслава...

Delight

  • Full Member
  • ***
  • Публикации: 206
    • Профил
Е, то изгарянето лесно се предотвратява. Виж да се загубиш в планината повече зор ще видиш.

ivan_ivanov

  • Sr. Member
  • ****
  • Публикации: 414
    • Профил
Е то има достатъчно подробни карти на пътеките онлайн, достатъчно е да си принтираш преди тръгване инфарктните места по пътеките и мисля проблем няма да имаш.

Biko

  • ?????? ?????
  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 261
  • 0
    • Профил
    • 0
За всички ентусиасти - тук има доста интересни неща за къмпинг -> https://temax.bg/category/322/kamping.html

Venko

  • Newbie
  • *
  • Публикации: 8
    • Профил
Аз не съм съгласен - как може нещо такова да ти вреди? wtf бе хора какво ви става....Как да останеш в мръсния депресиращ и натоварващ град weekend-a, то си е престъпление :D. Не е ли да запалиш колата да вземеш семейството и да забегнеш примерно към родопите ей така без някаква цел или посока. Детето да диша чист въздух, да се радваме на красивата ни природа, да разтовариш от стреса на големия град... Даже наскоро си взех много хубави слънчеви очила, които ги ползвам за шофиране за дълъг път от ---> https://discountmania.eu/mazhki-aksesoari/mazhki-slanchevi-ochila и съм много доволен. Успех на всички аз паля колата и заминавам  8) 8) 8)